MAKALE

Tatilde Ruhunuzu Da Dinlendirin

Tatilde Ruhunuzu Da Dinlendirin

Giderek daha fazla kişi tatil tercihlerini ruhlarına da iyi gelecek seçeneklerden yana kullanıyor…

Yoğun çalışma temposu, şehir yaşamının karmaşası, yapılacaklar listesinin hiç eksilmemesi gibi faktörler nedeniyle günümüzde beden yorgunluğunun yanı sıra zihinsel yorgunluk da üstesinden gelmemiz gereken bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun üzerine bir de dünyaya ve üzerinde yaşayan tüm canlılarla karşı geliştirmemiz gereken sorumluluk bilincimiz eklendiğinde, tatil trendleri de giderek değişiyor.

Elbette seyahate çıkmanın birincil amacı fiziken ve ruhen dinlenip yenilenmek ama bunu size daha fazlasıyla sunan tatil tercihleri yapabilirsiniz. Seyahat sitesi Enuygun, ihtiyaç duyduğunu enerjiyi yeniden depolamanız için ruhunuza iyi gelecek seyahat tercihlerini şöyle sıralıyor.

Gönüllü Turizm

Tatil yaparken hem yeni şeyler öğrenmek ve deneyimlemek hem de yerel halka gönüllü olarak yardım etmek isteyenler gönüllü turizme yöneliyor. Gönüllü turizmin kapsamı çok geniş; çocuk eğitim projeleri, çeşitli kültürel ve tarihi yapılarla ilgili projeler, hayvanları korumaya yönelik projeler ya da çevresel projeler gibi seçeneklerden kendi ilgi ve yeteneklerinize uygun bir tercih yapabilir; belki bedenen yorulsanız bile kendinizi daha mutlu ve faydalı hissedebilirsiniz.

Eko Turizm

Doğaya duyarlılığın artmasıyla yükselişe geçen eko turizm aslında geniş bir kavram. İçine yukarıda bahsettiğimiz gibi çevreyle ilgili gönüllü katkılarda bulunabileceğiniz tatiller de giriyor, minimum atık üreten, doğaya saygılı işleyişe sahip konaklama yerlerini tercih etmek de. Ama sonuç olarak seyahatlerinin çevresel etkisini azaltmak isteyen, gittiği yerlerin doğal güzelliklerini korumayı önemseyen kişiler bunun bilincinde tatiller yaparak ruhlarının daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Deneyimsel Seyahat

Aslında her seyahat bir deneyim elbette, ancak lüks bir otelin plajında şezlongda uzanmaktan çok daha fazlasını vadeden tatiller giderek daha fazla tercih edilir oldu. Yeni keşif ve maceralar deneyimlemek, rutini bozarak yeni yerler keşfetmek ya da farklı aktiviteler yapmak isteyenler için bütçelerine göre birçok seçenek var. Deneyimsel seyahat etmenin bir başka popüler seçeneği ise günümüzde çeşitli web sitelerinde bulunabilen, seyahat edilen yerin yerlilerinin düzenlediği turlar ve aktivitelere katılmak.

Şifa İnzivası

Şifa inzivası ismiyle adlandırılan yoga kampları hem katılanların sosyalleşmelerini hem de bu öğretiyi keşfederek manevi anlamda daha iyi hissetmelerini sağlıyor. Sadece yoga ile sınırlandırılmayan bu deneyimde nefes egzersizleri, ayurveda ve meditasyon gibi daha geniş içeriği olan kamplar da mevcut.

Glamping

Glamping son yılların yükselen seyahat trendlerinden biri. Özellikle de pandemi döneminde insanların kalabalık oteller yerine daha izole yerleri tercih etmesi ile daha da öne çıktı. Lüks bir kampçılık deneyimi vadeden glamping, doğanın kalbinde bir bungalovda ya da tiny house’da hem doğayla baş başa olma şansını hem de konforlu bir dinlenme imkanını sunuyor.

Detoks Tatili

Bedeni arındırmak da ruhun dinlendirmenin bir başka yöntemi. Böyle bir arınma isteyenler için hizmet veren detoks otelleri bulunuyor. Bu konsepte sahip otel seçeneklerinde sizi diyetisyenlerin yönetiminde hazırlanan lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerle hem bedenen arınma hem de daha hafif hissetme olanağı bekliyor.

Wellness Tatili

Bedenen yorulmak zihnimizi de yoruyor. Bu nedenle bazen fiziksel yorgunluklarımızı profesyoneller eşliğinde, doğru tekniklerle atmak gerekiyor. Masaj, spa ve sauna gibi hizmetleri veren wellness otellerinde vücudunuzda biriken gerginlikleri hafifletebilir, bu sayede ruhunuzu da hafifletebilirsiniz.


Önerilen yazılar