Tatlı Bir Lezzet Serüveni

En iyi çikolatanın peşinde tatlı bir Avrupa turuna çıkmaya ne dersiniz?

Çikolata birçoğumuz için karşı konulmaz, mucize gibi bir lezzet. Çikolata verdiği mutluluk ve enerji onu gezegenin en popüler yiyeceklerinden biri yapıyor. Çikolatanın sadece kokusu bile insanı gülümsetmeye yetebiliyor.

En sıradan çikolatanın bile ne kadar çekici olduğunu düşünün, bir de çikolatanın farklı çeşitlerini bunu en iyi yapan yerlerde tattığınızı… Ulaşacağınız lezzet zirvesinde yaşayacağınız mutluluk hissi bile harika bir seyahat sebebi olabilir. İşte böyle düşünerek biz de seyahat ilhamınıza tat katmak için Avrupa’nın en özel çikolatacılarını derledik.

Valor

1881’de kurulan Valor, Madrid’in en eski çikolatacılarından biri. Artık ünü ve mağazaları İspanya’nın tamamına yayılmış markanın bir çikolata müzesi bile var. Valor’un kafelerinde tadabileceğiniz en geleneksel lezzet ise benmari usulü eritilmiş çikolata ve yanında servis edilen özel İspanyol tatlısı churros. Bu lezzet ikilisi otuz yıldan bu yana değişmeyen tarifiyle Valor’un misafirlerini büyülemeye devam ediyor.

Elisabeth

Çikolatanın başkenti olarak bilinen Belçika’da iyi bir çikolata yemek için çok fazla çaba sarf etmenize gerek yok. Şehir çikolata müzeleri, kokusuyla büyüleyen fabrikaları ve elbette çikolata dükkanları ile sizi mest edecek. Brüksel sokaklarında dolaşırken Elisabeth’in önünden geçerseniz ilk olarak vitrindeki beze kuleleri dikkatinizi çekecek ve siz de kendinizi içeride bulacaksınız. Yoğun çikolatalarıyla öne çıkan bu dükkan, doyumluk çikolata arayanlar için ideal…

Leonidas

Hikayesi 100 yıl önce, küçücük dükkanlarında ürettikleri pralinleri satarak başlayan Leonidas artık bini aşkın mağazasıyla en popüler çikolatacılardan biri. Brugge sokaklarında yürürken bir anda burnunuza dayanılmaz taze çikolata kokusu gelirse bu muhtemelen herkesin damak tadına uygun binbir çeşit çikolataya ev sahipliği yapan Leonidas’tan olacak.

Neuhaus

Kendilerine “Belçika çikolatasının mucidi” diyecek kadar iddialı Neuhaus. Bu çikolata butiğinin, çikolataların içine likör eklemeyi keşfeden ilk mağaza olmasının hikayesi de çok ilginç. Bir eczacı olan Jean Neuhaus, hastaların tadı kötü olan ilaçları içmesini kolaylaştırmak için onları çikolata ile kaplamayı keşfetmişti. Ardından 1912’de torunu bu fikri dönüştürüp Belçika pralinini yaratmış oldu. Neuhaus, çikolata yapımını bir sanat haline getirmiş nadide dükkanlardan biri olarak beğeni topluyor. Baharat ile çikolatayı da mükemmel bir şekilde harmanlayan Neuhaus, Belçika seyahatinizde uğramanız gereken en özel yerlerden biri.

La Maison Cailler Chocolate Factory

Çikolataları en az Belçika’nınkiler kadar ünlü olan İsviçre de, çikolata seven herkesin bir gün ziyaret etmesi gereken bir ülke. Broc kentinde bulunan La Maison Cailler Chocolate Factory, bir çikolata fabrikası olması sayesinde iştah açan bir çikolata dükkanına ev sahipliği yaptığı gibi, atölyeler ve konsept partiler de düzenliyor. Turlarla ulaşım sağlayabileceğiniz bu muhteşem yerde kendinizi adeta Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda zannedebilir, istediğiniz kadar çikolatanın tadına bakarak muhteşem bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.


Önerilen yazılar