Teknoloji

Bu ay teknoloji köşemizde cep dostu, yetenekli kamera Light L16; dördüncü jenerasyon Apple TV ve gerçek bir ses kalitesi arayanlar için Bang & Olufsen Beolab 90 hakkında tüm detayları okuyabilirsiniz.

Apple TV 2015

Dördüncü jenerasyon Apple TV, ekim ayında piyasaya sürüldü. Üstelik tüm Apple ürünleriyle gerçek bir ahenk içinde çalışan, içerik zengini Apple TV artık çok daha iyi. 2015 model Apple TV’nin en sevdiğim yanı ise cihazın sonunda Siri’ye kavuşmuş olması. Ayrıca tvOS adı verilen yeni işletim sistemi de Apple TV’nin çok daha sağlam ve yumuşak çalışmasını sağlıyor.

Diğer özelliklere geçecek olursak Apple TV, yepyeni A8 işlemcisi, 3.3 cm yüksekliği ve 9.9 cm genişliğiyle halen çok küçük bir cihaz ve hemen hemen tüm HDTV’lerle uyum sağlıyor. Sesli arama yetisi, diğer Apple cihazlar arasındaki içerik seçeneklerini ekranda gösterebilmesi gibi özellikleri ise eski versiyona göre en önemli yetenekleri arasında. Hareket sensörlü kumandası ise bir o kadar çekici! Kısacası Apple TV, 32 ve 64 GB’lik versiyonları ile akıllı evlerin olmazsa olmazı aday!

Cebinizdeki Kamera: Light L16

Cebimizdeki kameralar günden güne dev DSLR kameraların yerini almaya başlasa da hala hiç birisi profesyonel bir makinenin kalitesinde fotoğraflar çekemiyor. Light markasının L16 adıyla piyasaya sürdüğü kameranın ise adından da anlayacağınız gibi tam 16 adet lensi var. Evet 16! 52 megapiksele kadar fotoğraf çekebilen L16, boyu ve yapabildiği şeylerle kesinlikle cebinizde yer almayı hak eden bir makine.

Tek bir tıkla her bir karedeki her detayı değişik odaklarla çeken L16, ardından tüm görüntüleri birleştirerek, bir adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf oluşturabiliyor. Kameranın ayrıca 35-150mm optik zoom’u, wi-fi bağlantısı ve fotoğrafları makine üzerinden düzeltme gibi özellikleri de bulunuyor.1,200 dolardan alıcı bekleyen L16’ya sahip olmak içinse buraya tıklamanız gerekiyor http://www.light.co/camera. Evet, farkındayım makinenin fiyatı biraz tuzlu ancak bir teknoloji harikasından bahsediyoruz.

Gerçek Ses Kalitesi Bang & Olufsen Beolab 90

Bang & Olufsen Beolab 90 hoparlörler, hem sesleri hem de tasarımlarıyla sizi kendilerine hayran bırakacak. Öyle ki B&W Natilus’dan sonra fütüristik tasarımıyla dikkatimi çeken yegane hoparlörün Bang & Olufsen Beolab 90 olduğunu rahatça söyleyebilirim. Üstelik görüntüyü bir kenara bırakırsak, ses kalitesinin de bir o kadar iyi olduğu su götürmez bir gerçek. Stratejik şekilde yerleştirilen hoparlörler, sahip oldukları Scan-Speak teknolojisi sayesinde bulundukları yere göre en optimum sesi dinleyiciye ulaştırabiliyor! Üstelik onları 14 ICE ve 4 D klas amfiyle eşleştirirseniz, 8200 watt gücünde muhteşem bir ses kalitesine sahip oluyorsunuz. Aktif-oda teknolojisi ise Beolab 90’ı odanın neresine koyarsanız koyun, en iyi sesi duyabileceğiniz anlamına geliyor. Bununla birlikte bu muhteşem tasarım ve eşsiz mühendislik için oldukça yüksek bir bedeli, neredeyse 80 bin doları cebinizden çıkarmanız gerekiyor. Beolab 90’ı satın alabilecek babayiğitleri öncelikle buraya alalım. http://www.bang-olufsen.com/en/sound/loudspeakers/beolab-90


Önerilen yazılar