MAKALE

Tokyo’da Gurme Lezzet Durakları

Tokyo’da Gurme Lezzet Durakları

Kiraz ağaçlarının pembe çiçeklerini açtığı ilkbahar aylarında Tokyo’da yeme içme kültürünü de keşfedebileceğiniz bir tatile ne dersiniz?

Dili ve kültürü her ne kadar bizimkinden farklı olsa da görkemli tapınakları, müzeleri, eşsiz yemek kültürü ve geniş alışveriş imkanlarıyla Tokyo, özellikle de yılın bu zamanı kiraz ağaçlarının süslediği parkları ile kesinlikle görülmesi gereken dünya şehirlerinden. Birbirine saygının, yardımseverliğin ve hoşgörünün günlük hayatın her anına yansıdığı Tokyo, aynı zamanda dünyada en fazla Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapan şehir. İşte unutamayacağınız bir gastronomik deneyim için uğrayabileceğiniz Tokyo restoranları.

Narisawa

Usta şef Yoshihiro Narisawa’nın Tokyo restoranlar rehberinin ilk sıralarındaki restoranı, iki Michelin yıldızını doğadan ilham alınarak hazırlanan sıra dışı yemeklerine borçlu. İtalya, Fransa ve İsviçre’de eğitim görmüş şef Yoshihiro Narisawa’nın, Japonya’ya özgü içerikler ile Avrupa pişirme tekniklerini birleştirerek yarattığı deneysel lezzetlerin muhteşem olmasına şaşırmamak lazım.

Narisawa

Narisawa

Nihonryori RyuGin

Mevsimlere göre değişen degüstasyon menülerinin yanı sıra à la carte seçeneklerin de sunulduğu bu yaratıcı Japon restoranı, Japon tariflerine sadık kalınarak hazırlanan otantik lezzetleri modern tariflerle buluşuyor. Şef Seiji Yamamoto’nun tüm duyulara hitap eden lezzetleri arasında sıcak ve soğuk tatları aynı tabakta deneyimleyebilirsiniz.

Nihonryori RyuGin

Nihonryori RyuGin

Usuki Fugu Yamada

Zehirli olduğu bilinen Japon kirpi balığı fugu üzerine uzmanlaşmış restoranda, şef Fumie Yamada’nın 13 yıllık bir eğitimin ardından bu zehirli balık ile hazırladığı enfes sushilerin tadına bakabilirsiniz.

Tenichi Ginza Honten

Ginza’da yer alan bir diğer tempura restoranı olan Ten Ichi Ginza, 80 yıldır varlığını sürdüren bir gelenek. Şimdiye kadar Clinton, Gorbaçov ve Frank Sinatra gibi dünyaca ünlü birçok politikacıyı ve sanatçıyı ağırlayan restoranda çıtır çıtır karideslerin, kalamarların ve deniz taraklarının tadına doyum olmuyor.

Tenichi Ginza Honten

Tenichi Ginza Honten

Quintessence

Şef Shuzo Kishida’nın Quintessence adlı restoranı, yepyeni pişirme teknikleri ve marinasyon yöntemleri ile tanınan özel bir restoran. Malzemeler, mevsimine göre seçiliyor ve bu nedenle hiçbir zaman aynı yemeği yemek mümkün olmuyor.

Quintessence

Quintessence

Takazawa

Sadece 4 masalı bu restoranda yemek yerken kendinizi şef Takazawa’nın onur misafiri gibi hissedebilirsiniz. Geleneksel Japon lezzetlerini seramoniler eşliğinde deneyimleyebileceğiniz Takazawa, Japon çay seremonilerine ve kaiseki geleneklerine göre düzenlenmiş bir oturma düzenine ve dekorasyona sahip.


Önerilen yazılar