Trend Alarmı: Biyofilik Dekorasyon

Doğaya yakın olmanın önemini kavradığımız bu dönemde, ev dekorasyonunda da biyofilik tasarımlar yükselişe geçti.

Pandemi dönemindeki evlere kapanma sürecimizde, özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlarımız doğayla iç içe olabilmenin önemini kavradı. Ruh halimizin dengesiz, stres seviyemizin yüksek olduğu günlerde ev dekorasyonunun hayata neşe katmadaki gücünün de farkına vardık. Hem yaşam hem çalışma alanı olarak kullandığımız ve normalden çok daha uzun zaman geçirdiğimiz evlerimizin ruh halimize iyi gelmesi için ise, uzak kaldığımız doğayı içeri dahil eden biyofilik dekorasyon trendi yükselişe geçti.

Evinizde doğayla iç içe olma hissini yaratmak için uygulayabileceğiniz basit dekorasyon önerileri var.

Gün Işığını İçeri Davet Edin

Evinize maksimum gün ışığı girmesini sağlayın. Çalışma, okuma ve oturma alanlarınızı pencerelerin yakınında olacak şekilde düzenleyin.

Duvarlarınızı Tuval Gibi Düşünün

Hepimiz doğa manzaralarına bakacak kadar şanslı değiliz. Bu nedenle duvarlarınızı tuval gibi kullanın ve büyük manzara resimleri ya da fotoğrafları, botanik desenli duvar kağıtları gibi dekorasyon elemanlarıyla doğa manzaralarını evinize getirin.

Ahşap Mobilyalara Yer Açın

Natürel şekillere ve desenlere sahip doğal ahşap mobilyalar evinize doğayı getirmenin en kolay ve en şık yollarından biri. Ahşap çerçeveli aynalar ya da kesme ahşap masa veya sehpalar ideal tercihler olabilir.

Doğal Materyaller Kullanın

Tıpkı doğal ahşap gibi, bambu, organik pamuk, keten, taş, rattan ve hasır gibi materyaller de dekorasyonunuza hoş bir doğal hava katması için aksesuar tercihlerinizde öne çıkmalı.

Renk Paletlerinde Doğadan İlham Alın

Bir ormanın rahatlatıcı yeşilleri, denizin ardından batan güneşin muhteşem tonları ya da bir tepenin topraksı renkleri gibi renk paletlerini kullanarak biyofilik trendi renk seçimlerinizle de vurgulayabilirsiniz.

Kokunun Gücünü Hafife Almayın

Orman veya ağaç kokulu mumlar ya da difüzörler ile koku duyunuzu da harekete geçirin.

Hava Temizleyen Bitkileri Konuk Edin

İster saksıda ister dikey bahçe şeklinde… Dekorasyonunuza ekleyeceğiniz hava temizleyici bitkiler evinizde daha kaliteli bir hava solumanızı sağlayacak. Aşk merdiveni, kurdele çiçeği, bambu palmiyesi gibi bitkiler hava temizleyici özellikleriyle öne çıkıyor.

Biyofilik Desenlere Yönelin

Banyo ya da mutfağınızın fayanslarında petek şeklinde karolara yönelerek buralarda da doğal bir ambiyans yakalayabilirsiniz.

Su Elemanlarını Unutmayın

Çok küçük bir aksesuar bile olsa, evinizin içine suyun görüntü ve sesini taşıyacak bir dekorasyon elemanı harika bir fikir olabilir.


Önerilen yazılar