Trend Alarmı: Preppy Tarzı

Zamansız parçalar, birbirine karışan desenler ve klasik silüetlerle sonbahara çok yakışan preppy tarzının kodlarını deşifre ediyoruz.

Sonbahar yavaş yavaş yaklaşıyor, çok geçmeden ceketlerimizi, hırkalarımızı dolaplardan çıkaracağız. Sonbaharla birlikte gelen bu ‘şehre ve okula dönüş’ havasını en iyi yansıtan tarz da, bu yıl yükselen trendler arasında yer alan preppy tarzı.

Preppy’i Türkçe’ye tam çeviremesek de kolejli stili olarak tanımlamamız mümkün. Çünkü bu tarzın kökleri 1920’lerde ABD’nin elit kesiminin çocuklarının gittiği ‘prep’, yani hazırlık okullarının üniformalarında yatıyor. Geleneksel İngiliz giyim kodlarını üniformalarına uyarlayan bu iyi okullardan mezun olan öğrenciler, ayrıcalıklı hayat şartlarına sahip oldukları için de tenis, yelken, polo, golf gibi hobilerle ilgiliydiler. Bu nedenle preppy stiline bu sporlarla bağdaştırılan giysiler de dahil oluyor. 1950’lerde iyice yükselişe geçen ve Brooks Brothers, Ralph Lauren ile Tommy Hilfiger gibi markaların da ortaya çıkmasını sağlayan preppy tarzı, bu sonbahar da günümüze uyarlanmış haliyle trend listesinde. Hatta yapılan araştırmalar, Z kuşağının da Vetements ya da Yeezy gibi sokak giyimi markalarından Ralph Lauren gibi markalara yöneldiğini gösteriyor. Ama preppy tarzı her yaşa ve hem kadınlara hem de erkeklere uyarlanabiliyor.

Güncel preppy tarzı dendiğinde akla ilk gelen isim ise Gossip Girl’ün baş karakteri Blair Waldorf oluyor. Dizinin 2021 versiyonundaki yeni karakterlerde de bu stili görebiliyoruz.

Gelin, preppy stilini yaratmak için kilit parçalara bakalım.

Baklava ve Ekose Deseni

Baklava ve ekose desenleri preppy tarzının olmazsa olmazları. Ayrıca preppy stilinde farklı desenleri bir arada rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin baklama desenli bir kazak ile ekose desenli bir eteği kombinlemek gibi…

Yaka Detayları

Gömlekler de preppy tarzının kilit parçalarından. Gömleklerin yakalarını kazağın ya da süveterin dışına çıkarmak veya yakaya minik bir fiyonk takmak gibi dokunuşlarla preppy stilinizi güçlendirebilirsiniz. Balıkçı yakalar da bu stilin gardrobunda yer alan parçalardan.

Pastel Tonlar

Preppy tarzının renk skalası genellikle pastel ve doğal tonlardan oluşuyor. Toprak renkleri, denizci mavileri gibi… Ancak bu tarzı modernleştirmek adına canlı renklere sahip giysilerle bu doğal tonları kombinleyebilirsiniz.

Blazer Ceketler

İşte preppy tarzını tek hamlede yakalamanız için size gereken şey! Özellikle ekose desenli ya da kolej armalı bir blazer’i neyin üzerine giyerseniz giyin bir anda ‘okula hazır’ bir tarz elde edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Düz Ayakkabılar

Preppy tarzında fazla feminenliğe yer yok. Daha zamansız ve sade silüetler için, bu tarzı yakalarken genellikle Mary Jane ya da loafer gibi düz ayakkabılar giyiliyor.


Önerilen yazılar