Türk Yönetmenlere Oscar Daveti

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Akademi Ödülleri’nin film değerlendirme grubuna, Türkiye’den iki önemli yönetmen davet edildi.

Bu yıl Oscar Ödülleri’nin seçici kuruluna 683 yeni üye katıldı ve bu üyelerden ikisi Türkiye’den iki yönetmen oldu. ‘Kış Uykusu’ filmiyle 2014’te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan Nuri Bilge Ceylan ve geçtiğimiz yıl festivallerde çok konuşulan ‘Mustang’ filminin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven, Oscar Akademi’sinin yeni üyeleri arasında yer alacak.

Akademi’ye davet edilen iki ismin yanı sıra Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinin görüntü yönetmenliğini üstlenen Gökhan Tiryaki de davet edilen isimler arasında bulunuyor. Akademi Başkanı Cheryl Boone Isaacs’ın yaptığı açıklamaya göre, bu yıl davet edilen isimlerin seçiminde kadınlar ve farklı etnik grupların öncelikli olduğu belirtildi. Üyeler arasında ayrıca Brie Larson, Alicia Vikander, Mark Rylance ve geçen yılın başarılı filmlerinden ‘Saul’un Oğlu’nun yönetmeni László Nemesda da var.


Önerilen yazılar