Ufuk Açıcı Belgeseller

İlginç yaşamlardan kesitler sunarak ya da dünyanın farklı coğrafyalarını gözlerimizin önüne sererek bakış açımızı zenginleştiren bu belgeselleri izleme listenize mutlaka eklemelisiniz.

Netflix’in dizileri çok konuşuluyor ancak bu dijital platformda belki de çoğumuzun göz ardı ettiği muhteşem belgesel yapımlar da bulunuyor. İzlemesi en az diziler kadar keyifli ve sürükleyici olan, aynı zamanda ilginç yaşamlara, bambaşka coğrafyalara açtıkları pencerelerle dünyamızı zenginleştiren en iddialı belgesellere birlikte göz atalım.

Wild Wild Country

Oregon’da  64 bin dönümlük bir çöl arazisinde ütopik bir şehir kuran Hintli bir guru’nun gerçek hikayesi. Herşey tuhaf olduğu kadar da ideal görünürken yerel halkla yaşanan çatışmalar ulusal bir skandala dönüşecek kadar büyüyor. Wild Wild Country 1981’de yaşanan bu ilginç olayın seyrini ve grubun tartışmaya açık yaşamını gözler önüne seriyor.

Chef’s Table

Dünyanın dört bir yanından ünlü şeflerin eşsiz yeteneklerini, tutkularını ve hayatlarını anlatan Chef’s Table’ın dört seoznu bulunuyor. Her bölüm 50 dakika sürüyor ve tek bir şefe odaklanıyor. Yemek meraklısı olun ya da olmayın bu Emmy ödüllü belgeseli izlediğinizde lezzet başyapıtlarının ortaya çıkış şekilleri başınızı döndürecek.

Happy People: A Year In The Taiga

Dünyanın en zorlu coğrafyalarından biri olan Sibirya taygalarının kalbindeki Bakthia köyünde yaşayan halkın yaşam koşullarını anlatan tek bölümlük bir belgesel. 2010 yapımı Happy People: A Year In The Taiga’da hayatları boyunca edindikleri tecrübelerle hayatta kalmayı başaran insanların günlük yaşamlarını muhteşem doğa manzaraları eşliğinde izlerken aynı gezegende bu kadar farklı yaşamların olduğunu deneyimlemek insanı büyülüyor.

The World’s Most Extraordinary Homes

Mimari ve dekorasyon meraklılarının kaçırmaması gereken The World’s Most Extraordinary Homes adlı belgeselde dünyanın en tuhaf, alışılmışın dışında ve eşsiz evlerini bir mimar ve bir emlak uzmanı ile birlikte gezebilirsiniz. Değişik yaşam tarzlarına bir de evler açısından bakmanızı ve bu evlerin içine girmenizi sağlayan bir belgesel.

The Confession Tapes

Amerika’nın suç tarihinden gerçek vakaları ve fiziksel delil yetersizliğinde, yargı sırasında uygulanan dolambaçlı psikolojik taktikleri izleyecek, kimlerin hangi sırları nasıl verdiğine ve hangi itirafların ortaya nasıl çıktığına tanıklık edeceksiniz. 2017 yapımı The Confession Tapes’in yedi bölümü bulunuyor.

The Keepers

Yedi bölümlük belgesel The Keepers, cinayete kurban giden Rahibe Cathy’nin 1969’daki ölümünün ardında gizlenen korkunç sırların, neredeyse 50 yıl sonra ortaya çıkışını anlatıyor. İşin içine kilise, din ve cinsel istismar gibi hassas konular da girdiğinde izlemesi hem acı verici hem de bir o kadar merak uyandırıcı bir belgesel ortaya çıkıyor.

 


Önerilen yazılar