MAKALE

Uzakdoğu Mutfağını Keşfetmeyen Kalmasın

Uzakdoğu Mutfağını Keşfetmeyen Kalmasın

Uzakdoğu mutfağına dair deneyimleriniz sadece sushi ve noodle ile sınırlı kalmasın. Bu zengin yemek kültüründe tadına mutlaka bakmanız gereken tatlı ekşi birçok sıradışı lezzet bulunuyor. Sayıları hızla artan uzakdoğu restoranları da bu köklü mutfağı her yönüyle tanıtmak için birbiriyle yarışıyor…

Dünya mutfakları arasında yemeklerine en yabancı olduğumuz mutfak Uzakdoğu mutfağı. Halbuki dünyanın en köklü yemek kültürüne sahip olan bu mutfak gastronomik mucizelerle dolu, tam bir cevher. Hayatta aklınıza gelmeyecek kombinasyonları bu mutfakta tatmanız mümkün. Bizde Uzakdoğu yemeklerine karşı oluşan yerleşik önyargının sebebi biraz da bu yüzden. Uzakdoğu mutfağı cesur bir mutfak. Vadettiği üstün yemek zevkine ulaşmak için de en az mutfağın kendisi kadar cesur olmak gerek. O zorlu eşik bir kere aşıldıktan sonra ise Uzakdoğu yemeklerinin esiri olmamak imkansız. Tatlı ve ekşiyi bir arada sunan tarifler, hiç tatmadığınız baharatlar, ezber bozan öğünler yemek tutkunlarını heyecanlandırmak için birebir. İşte şehrin muhtelif yerlerinde bulunan Uzakdoğu restoranları da bu deneyimden mahrum kalmamanız için iş başında. Japon mutfağı, Çin mutfağı, Tayland ve Kore yemekleri en güzel örnekleriyle bu restroranlarda bir an önce keşfedilmeyi bekliyor.

Çok Çok Thai

Uzakdoğu mutfağının bilindik kısımlarından biraz uzaklaşıp, Tayland mutfağını keşfe çıkmak için uğramanız gereken ilk mekan Beyoğlu’ndaki enfes Thai restoranı Çok Çok Thai. Bekir Kaya ve Singapurlu Kay Ngee Tan’ın neredeyse 10 yıldır başarılı bir şekilde işlettiği Çok Çok Thai, aynı zamanda Türkiye’nin en iyi etnik restoranı seçilmiş. Tayland Kraliyet Ailesi’ne yemekler yapan başarılı şef Bayan Noch’un da bunda etkisi büyük. Kendisi hem yerel olarak temin edilen, hem de özel olarak Tayland’dan getirilen malzemelerin bizzat takipçisi. Servis edilen yemekler bir yandan geleneksel özelliklerini korurken, diğer yandan bizim damak tadımıza uygun olarak ufak değişimlere uğruyor. Yemekler sipariş edildiğinde pişirilerek, en taze şekliyle servis ediliyor. Pirinç kağıdıyla yapılan börekler, çoğunluğu acı severlere hitap eden farklı çorbalar, köri baharatının domine ettiği ana yemekler, lezzetli deniz mahsülleri ve otantik kokteyller Çok Çok Thai’ye damgasını vuran lezzetlerden sadece birkaçı.

Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 51, Beyoğlu

Çok Çok Thai

P.F. Chang’s

Dünyaca ünlü Çin restoranı P.F. Chang’s bir süre önce Etiler’deki yerini aldı. Alışık olduğumuz geleneksel Çin restoranlarının aksine P.F. Chang’s oldukça şık bir bistro olarak karşımıza çıkıyor. Ahşabın hakim olduğu restoranda Çin kültürünün izlerini küçük detaylarda yakalıyorsunuz. Ancak elbette önemli olan ambiyans değil, yemekler. Çünkü yemekler geleneksel Çin mutfağından bir adım bile uzaklaşmıyor. Çin kültürüne göre yemekleri paylaşmak önemli olduğundan, burada porsiyonlar devasa olarak hazırlanıyor ve ortaya servis ediliyor. P.F. Chang’s’in en ünlü lezzeti Dynamite Shrimps ise buradaki restoranın da en gözde yemeği. Onun yanında Wonton çorbası, ördek ızgara, noodle gibi artık bir klasik haline gelmiş Çin lezzetleri ve sushi bar da mevcut. Vejetaryenler için de ayrı bir menü ihmal edilmemiş.

Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 94, Beşiktaş

P.F. Chang’s

Tokyo

Uzakdoğu mutfağının olmazsa olmazı sushiler, artık birçok insanın önyargısından kurtularak, denemekten çekinmediği lezzetler haline geldi. Seveni de düşündüğünüzden çok daha fazla. Bu durum bir yandan sushi’yi en yaygın uzakdoğu yemeği haline getirirken, diğer yandan sushi bar’ların birbiri ardına açılmasına da yol açtı. İşte bu sushi mekanları arasından sıyrılarak şehrin en iyisi haline gelen Tokyo, Beyoğlu’nda yer alıyor. Restoranın ‘İzakaya’ mutfağı denilen, yerel Japon lokantalarına özgü tarzı, burayı tercih etmeniz için en büyük etmen. Pirinçten yapılan Japon rakısı Sake’yi burada tadabilme şansınızın bulunması da cabası. Menüde Sushi, Sashimi, Ramen, Takisabaya, Teriyaki gibi Japon mutfağının farklı lezzetleri yer alıyor. Fiyatlar da oldukça makul.

İstiklal Caddesi, Meşelik Sokak, No 24, Beyoğlu

Tokyo

Itsumi

Japon mutfağı deyince akla sadece sushi’nin gelmesi elbette ki mantıklı değil. İşte İtsumi de menüsünü bu düşünceye göre ayarlayan, Japonların sadece sushi yemediğini, Japon mutfağının diğer yemekleri ile de keşfedilmeye değer olduğunu düşünen, güzel bir restoran. Elbetteki menülerinde sushi var; ancak Japon mutfağının vazgeçilmez malzemeleri olan şeker, tuz, sirke, soya ve miso ile yapılan sıcak yemekler de Itsumi’de asıl tatmanız gereken lezzetler arasında. İşkuleleri’nde yer alan restoran ise Itsumi lezzetlerini bulabileceğiniz tek yer değil. Itsumi’nin bir şubesi de Suada’da bulunuyor. Restoranın bünyesinde bulunan mini marketlerden alışveriş yaparak, dilerseniz Uzakdoğu lezzetlerini eve taşıyabilirsiniz.

Levent Mahallesi, Meltem Sokak, No 43, Levent İşkuleleri Kule 2, Beşiktaş, İstanbul

Itsumi

Gaya Korean Restaurant

Yemeklerine en uzak olduğumuz Uzakdoğu mutfaklarından biri de Kore mutfağı. Halihazırda oldukça kendine özgü olan bu yemek kültürü, öyle kolayca bulup keşfedebileceğimiz kadar da yaygın değil ülkemizde. Toplamı iki elin parmağını geçmeyen sayıda Kore restoranı var. Bu mekanlar arasında en iyilerden biri ise Beyoğlu’nda yer alıyor. Gaya Kore restoranı,Kore mutfağının hem kendi, hem ismi enteresan yemeklerini oldukça başarılı bir şekilde servis ediyor. Farklı malzemeleri ile deneseniz mi denemeseniz mi diye bol bol düşüneceğiniz Bibimbap, Kore mutfağının en lezzetli mezelerinden biri olan Kimçi, sushi’ye benzeyen ama yapılış bakımından sushi’den farklı olan Kimbap, kore usulü erişte olarak tarif edebileceğimiz Ramen mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Kore’nin en ünlü ve bir miktar sert içkisi Soju ise Kore usulü mezelerin yanına eşlik etmek için en ideal seçenek.

Abdülhakhamit Caddesi, No 32, Beyoğlu

Gaya Korean Restaurant

Şule Demiröz


Önerilen yazılar