Uzay Çağının Saati

Ulysse Nardin’in türünün tek örneği olarak ürettiği Freak NeXt modeli teknolojisiyle uzay çağına, tasarımıyla Star Wars’a göz kırpıyor.

İsviçre’nin saat üreticileri geleneksel ustalıklarını günümüze hatta geleceğe uyarlamakta sınır tanımamaya devam ediyor. Bunun son örneği ise Ulysse Nardin’in geçtiğimiz günlerde Londra’da tanıttığı Freak neXt modeli oldu.

Satışa sunulmayacak konsept bir model olan Freak neXt, saatçiliğe deneysel bir yaklaşım getiriyor ve özgün teknolojisi sayesinde, satışa sunulmayacak olmasına rağmen markanın ileride tasarlayacağı modellere ışık tutuyor.

Cesur teknik detaylarla dolu saatin en önemli özelliği, çok katmanlı 3 boyutlu bir yapıya ve silisyumdan üretilen kanatlara sahip ‘uçan’ osilatörü. Böylece osilatör mil ya da saat taşı veya bir balans direğine gerek olmadan havada durabiliyor ve sürtünmeyi önemli ölçüde azaltarak saatin zamanı en hassas şekilde takip edebilmesini sağlıyor.

Ulysse Nardin’in bundan 18 yıl önce üretimine başladığı ve daha o zaman bile teknoloji ve tasarım inovasyonuyla çığır açan Freak ailesine ait olan NeXt, bu saat serisinin kurma kolu, akrep ve yelkovanı bulunmayan, açık kadranından döner tourbillon hareketinin görülebildiği tasarım anlayışını devam ettiriyor. “Bileğinizdeki laboratuvar” adı da verilen Freak serisi, silisyumdan üretilen ilk eşapmana sahip olmasıyla saatçilikte bir devri başlatmıştı. NeXt ise bu ailenin teknolojik özelliklerini daha da ileri götürüyor.

Ayrıca özgün biçimli merkez parçası Star Wars’taki uzay gemilerini andırıyor. Beyaz renkle tasarlanan saatte yer alan ışıdayan tüpler karanlıkta zamanı okumayı kolaylaştırırken aynı zamanda da saati bambaşka bir karaktere büründürüyor.

Türünün tek örneği olan bu saat, tüm bu fütüristik tasarım ve teknik özellikleriyle uzay çağına göz kırpıyor.


Önerilen yazılar