Valentino, Daima…

İtalyan moda evinin içinde şimdiye kadarki en kapsamlı sergisi Forever Valentino’dan çarpıcı detaylar.

Bu yıl Mayıs ayında 90. yaşını kutlayan moda imparatoru Valentino Garavani doğum günü kutlamalarına devam ediyor! Geçtiğimiz hafta Doha, Katar’da açılan Forever Valentino, İtalyan moda evinin şimdiye kadarki en kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyor ve ziyaretçilerini Valentino’nun geçmişi ve bugünü arasında, 200’den fazla parçayla renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

Markanın kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli, “Serginin adı her şeyi anlatıyor,” derken Maison Valentino’nun değerlerinin zamansızlık, sürekli gelişerek özgünlüğünü ortaya koymak olduğunu da ekliyor.

Muhteşem bir teatral deneyim niteliğindeki sergi, New York New Museum’un sanat yönetmeni Massimilano Gioni, moda eleştirmeni Alexander Fury ve Piccioli’nin işbirliği ile birlikte ortaya çıkmış. La Rosa imzalı vitrin mankenleri üzerinde sergilenen 200’den fazla Valentino Haute Couture parça ve kıyafetin, aksesuarların ve moda objelerinin eşlik ettiği sergi zengin dokularıyla Roma şehrinin imgesini, modaevinin 60 yıllık tarihinden özel anılar ve değerli keşiflerle birlikte örüyor.

Bu anlatı içerisinde Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy ve yakın zamanda Zendaya gibi isimler için tasarlanan ve nadiren gözler önüne çıkan tasarımların yanı sıra Valentino’nun efsanevi mükemmellik kültünün çarpıcı eserleri ve virtüözlük taşıyan örnekleri de yer alıyor. Sergide, Valentino’nun sadık müşterisi Şeyha Moza bint Nasser’in özel koleksiyonundan parçalar da sergileniyor.

1959’dan beri Valentino’nun evi olan Roma şehri de serginin odaklandığı önemli temalardan. Forever Valentino ziyaretçileri saraylara, meydanlara ve avlulara sokup çıkararak Roma şehrinin düşsel bir temsilini oluştururken, aynı zamanda ünlü Valentino Atölyeleri, modaevinin dillere destan arşivleri ve Piazza Mignanelli’de bulunan efsanevi genel merkezindeki prova salonları gibi gözlerden uzak, mahrem alanlara girebilmeleri için benzersiz bir ayrıcalık sağlıyor.

Modanın, kültürün ve Roma tarihinin bir parçası olan Valentino kreasyonları, hem modaevinin hem de doğduğu yerin mirasını gözler önüne seriyor. Forever Valentino sergisi 1 Nisan 2023’e kadar ziyaret edilebilir.


Önerilen yazılar