MAKALE

Virgil Abloh’nun Anısı Project Maybach’te Yaşıyor...

Virgil Abloh’nun Anısı Project Maybach’te Yaşıyor

Mercedes-Benz ile Virgil Abloh’nun yaratıcı işbirliğinden ortaya çıkan Project Maybach, arazi yolculuklarına lüks ögeler ekliyor.

Geçtiğimiz hafta moda dünyası Virgil Abloh’nun ani kaybıyla büyük bir şok yaşadı. Ancak Abloh sadece moda dünyasına dokunan bir isim değildi, eşsiz bir vizyona sahip tasarımlarıyla otomobilden dekorasyona dek çok farklı alanlara da dokunmuştu.

Virgil Abloh’nun işbirliği yaptığı markalardan biri de Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz’di ve geçtiğimiz yıllarda Geländewagen projesini beraber gerçekleştirmişlerdi. Mercedes-Benz ile Abloh’nun en güncel projesi ise, araziye lüks bir dokunuş getiren Project Maybach adlı konsept otomobildi.

Markanın baş tasarımcısı Gorden Wagener ile Virgil Abloh’nun, her bir detayını sıfırdan birlikte tasarladığı bu güneş enerjili, tamamen elektrikli araç, Mercedes-Benz tarafından “Şu ana dek geliştirdiğimiz hiçbir tasarıma benzemiyor”, şeklinde nitelendiriliyor. Neredeyse altı metre uzunluğundaki bu dev otomobilin dikkat çekici özelliği sadece boyutu değil. Kaput bölümüne entegre edilmiş güneş panelleri ile pilini şarj edip menzilini artırabiliyor. İki kişilik bir off-road coupe’si olan Project Maybach, Gran Tourismo ölçüleri ile büyük off-road lastiklerini ve karakteristik aksesuarları bir araya getiriyor. Herhangi bir teknik detayı bulunmayan konsept otomobilde, Mercedes Maybach modelinin otantik tasarım ögeleri, yepyeni bir outdoor tasarım morifiyle kusursuzca buluşturulmuş.

Önceden planlandığı gibi 1 Aralık’ta, Abloh’nun ailesinin onayıyla Miami Art Week kapsamında sergilenen araç, tasarımın geleceğinin sorumlu bir vizyonu niteliğinde.


Önerilen yazılar