MAKALE

Vücudunuzun Sinyallerini Dinleyin

Vücudunuzun Sinyallerini Dinleyin

Daha sağlıklı bir yaşam için vücudunuzun verdiği sinyallerin şifresini çözün!

Her bir birey birbirinden farklı olduğu gibi, bedenimizin istekleri de her gün farklılaşabiliyor. Bu bilinci kazanıp vücudun verdiği sinyallerin şifrelerini çözmek ise herkes için çok kolay değil. Örneğin susuzluk açlık hissiyle karışabiliyor, enflamasyonun kaynağı stres olabiliyor veya enerji eksikliği zayıf bir beslenmeden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Bu belirsiz sinyallerin ne olduğunu anlamak, vücudunuzun sizden ne istediğini bulmak ve kendinize uygun bir vitamin ve wellness rutini uygulayabilmek için aşağıdaki önerileri izleyebilirsiniz.

Stres

Stresi hepimiz farklı seviyelerde deneyimliyoruz. Hatta bazen stres vücudumuzda kronikleşmiş sırt ağrısı, zor nefes alma, aşırı yorgunluk, kilo alma gibi şekillerde etkiler bırakabiliyor. Siz de bu tür bir zihinsel ve duygusal gerilimi hissediyorsanız ve bu gerilim günlük hayatınızı etkileyecek kadar büyükse bu stresten kurtulmanın zamanı gelmiş demektir.

Önce güne biraz daha yavaş başlamayı deneyin. Uyandıktan sonra teknolojik aletlerin başına geçmeden önce esneme hareketleri yapmak, derin nefes almak ve bir bardak su içmek vücudunuzu fiziksel olarak güne hazırlar.

Hareket

Kas krampları, yorgunluk, ağrılar ve tutulmalar… Bunlar neredeyse hepimizin deneyimlediği ve hareket kapasitemizi sınırlayan sorunlar. Eğer siz de bunları yaşıyorsanız geçiştirmek ve bunlara uyum sağlamaya çalışmak yerine bazı değişiklikler yapmalısınız.

Tabi egzersiz yapmak çok önemli. Bu dans ederek kardiyo yapmak da olabilir, sokakta yapacağınız hızlı bir yürüyüş de. Kaslardaki gerginliği atmanın en iyi yolu çoğunlukla onları hareket ettirmekten geçer. Fakat bu kaslarınızı zorlamak demek değil. Örneğin eğer bacağınız belli bir yere kadar esniyorsa o noktada kalmalısınız.

Kavrama

Zihnimizi kıvrak tutmanın ve hafızamızı güçlendirmenin çeşitli yolları var. Kendinizi sersem, unutkan hissediyor ya da hiçbir şeye odaklanamıyorsanız yalnız değilsiniz. Ancak tıpkı bedenimize yaptığımız gibi çeşitli egzersizlerle beyninizi ve bilişsel yeteneklerinizi güçlendirmek mümkün.

Gürültüyü durdurmak, karışıklığı gidermek ve vücudumuzla bağ kurmak için nefesinize odaklanan meditasyon yapın. Meditasyon hem stresi azaltır hem de beyninizi korur ve güçlendirir. Eğer herhangi bir şeye odaklanmakta zorluk çekiyorsanız konuyu bir süreliğine değiştirin. Bir arkadaşınızı arayın, bir alışveriş listesi yapın ya da içinizdeki kanalı değiştirecek herhangi bir şeyle uğraşıp ardından odaklanamadığınız işe geri dönün.

Metabolizma

Şişkinlik, bir türlü verilemeyen kilolar, hormonlardaki dengesizlikler ve karbonhidrat krizleri metabolizmanızın pek de iyi çalışmadığının sinyalleri arasındadır. Bu sistemi yeniden başlatmak içinse yapabileceğiniz en iyi şey kayıt tutmak. Bu bir defter, bir excel tablosu ya da bir mobil uygulama üzerinden olabilir. Ama yediklerinizin sindirim sistemini nasıl etkilediğini görebilmek için harika bir yoldur. Tabi burada dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise kayıt tutmanın bir takıntıya ya da bir stres kaynağına dönüşmemesi. Eğer buna dönüştüğünü hissederseniz kayıt tutmak yerine akşamları meditasyon yapıp kendinize “Bugün kendimi nasıl hissettim? Ne bana kendimi daha iyi hissettirirdi?” gibi sorular sorabilirsiniz.

 


Önerilen yazılar