Vücut Direncini Artıran Besinler

Doğada hiçbir gıda tek başına vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermez, bu nedenle günlük beslenmede çeşitlilik sağlamak, sağlıklı beslenme için temeldir.

Her besin, vücudun düzenli işleyişi için farklı bir işlevi olan besin öğesi içerir. Bu nedenle vücut direncini artırmak için her gün, beş ana besin grubunda yer alan süt, et, ekmek, sebze ve meyve grupları önerilen düzeylerde tüketilmelidir. Günde en az 5-6 porsiyon taze sebze ve meyve tüketilmesi de gereklidir. Özellikle vücudun direncini arttırmada ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde antioksidan kapasitesi yüksek besinler tüketmek önemlidir.

Yazı: Uzm. Dyt. Gamze Şanlı Ak

beslenme_04

Orac Kapasitesine Göre Beslenme

Yiyeceklerin antioksidan kapasitesi ORAC skoru ile ölçülür. A, E, C vitaminleri ve selenyum, antioksidan besin öğeleridir. Antioksidan içeriği yüksek besinler arasında barbunyayı, taze yaban mersinini, kuru eriği, fasulyeyi, havucu, kabağı, domatesi, lahanayı, böğürtleni, brokoliyi, domatesi, sarımsağı, kırmızı üzümü, çayı, biberi, tahılları ve narı sayabiliriz. Genel olarak tüm sebze ve meyveler, mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir ve antioksidan kapasitesi en yüksek olan besin gruplarıdır. İçeriklerinde bulunan folat, A, E, C ve B vitaminleri; kalsiyum, demir, magnezyum ve lif açısından yüksek antioksidan etkinlik gösterirler.

beslenme_02

Sebze ve meyveler hastalıklara karşı direncin oluşmasında etkin rol oynarlar. En çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de antioksidanlardan faydalanmak için beslenmede çeşitlilik yaratmak; kırmızı, pembe, turuncu, yeşil, mor, sarı ve beyaz renkli beslenmektir. Sebze ve meyveleri yoğurt, peynir ve tam tahıllılarla; arada kuru meyvelerle değiştirerek, beslenmenizi zenginleştirebilirsiniz. Sabah kahvaltısında peynir ve yumurta gibi proteinlere ek olarak tam buğdaylı 1-2 dilim ekmek, taze nane ve maydanoz gibi yeşillikler ve kırmızı ya da yeşil biber gibi antioksidan kapasitesi yüksek besinlerin tüketilmesi önemlidir. Eğer taze meyve tüketme şansımız yoksa, güne bir bardak taze sıkılmış karışık sebze-meyve suyu içerek başlamak hastalıklara karşı vücut direncini artırmaya destek olabilir. Gün içinde ara öğünlerde elma ve armut gibi taze meyveler ya da siyah çekirdekli üzüm, yaban mersini, goji berry gibi kuru meyvelerin yanısıra badem, fındık veya ceviz tüketmek, vücudu zinde tutar ve serbest radikallerin oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Haftada 2-3 kez ızgara balık, haftada iki kez kuru fasulye, nohut, mercimek, maş fasulyesi veya barbunya gibi bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagillerin tüketilmesi de antioksidan etkiyi arttırmada önemlidir.

Ayrıca vücut direncini artırmak için C vitamini kaynağı olan kuşburnu, hibiskus, ekinezya, okaliptüs, adaçayı, nane limon, ıhlamur, zencefil, meyan kökü, papatya, karanfil ve çuha çiçeği kökü gibi bitki çaylarını kaynatarak tek tek ya da doğru oranlarda karıştırarak içebilirsiniz.

Grip Savar Çay

Grip Savar Çay Tarifi

İçindekiler

1 adet portakal kabuğu
1 adet mandalina kabuğu
1 adet limon kabuğu
1 adet elma kabuğu
3 dal maydanoz
3 adet çubuk tarçın
10 adet kuşburnunu

Bu karışımı bir litre su ile 10 dakika kadar kaynatın. İçine yarım limon suyu, 5-6 yaprak taze nane ilave edin ve sıcak ya da soğuk olarak gün içinde tüketin.

Uzm. Dyt. Gamze Şanlı Ak
Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığı


Önerilen yazılar