MAKALE

Warhol’un Dokunduğu BMW

Warhol’un Dokunduğu BMW

Bundan tam 40 yıl önce Andy Warhol’un renklendirdiği BMW M1 yeniden kamera karşısına geçti.

Pop Art akımının efsanevi ismi Andy Warhol bundan 40 yıl önce Bavyeralı otomobil üreticisi BMW’nin ‘Art Car’ projesini renklendirdi. 1979 yılında, dünyanın en önemli spor otomobil yarışlarından Le Mans’ın start anından kısa bir süre önce Warhol, fırçasını alıp bu yarışta rekabet edecek olan BMW M1’i kendine has renkleriyle donattı.

Sanatçı otomobilin maket bir versiyonunu renklendirip işin geri kalanını yardımcılarına bırakmak yerine tamamını bizzat kendi elleriyle gerçekleştirdi. Son dokunuş olan 76 sayısını yazdığında ise, işe başlamasının üzerinden sadece yarım saat geçmişti.

Warhol M1’i boyarken ortaya koyduğu eserin ilham kaynağını “Hızla yol alan bir otomobilin tüm çizgileri ve renklerinin bulanıklaşması” olarak açıklarken, tarihsel açıdan sınıfında büyük bir öneme sahip bu spor otomobil modeli de, yeni imajı ile çıktığı ilk ve tek yarışı genel sıralamada altıncı, kendi sınıfında ise ikinci sırada bitirdi.

Aradan geçen 40 yılın ardından artık bir sanat eseri niteliği taşıyan bu spor otomobil yepyeni bir fotoğraf çekimi için kameranın önüne geçti. Objektifin arkasında ise BMW’nin 2018 fotoğraf yarışmasının kazanan ismi Stephan Bauer vardı.

Yaratılışının 40. yıl dönümünü kutlamak üzere gerçekleştirilen çekimde ortaya çıkan fotoğraflar, hem BMW M1’in estetiğini hem de Warhol’un pop-art dokunuşlarını öne çıkaracak kadar çarpıcı.

BMW’nin Art Car projesi 1975’te, otomobil yarışçısı ve aynı zamanda Warhol’un boyadığı BMW M1 ile Le Mans’ta yarışan Hervé Poulain tarafından ortaya çıkarıldı. Şu an için en sonuncusu 2017’de gerçekleşen Art Car projesi, BMW otomobil modelleriyle birinci sınıf sanatçıları on yılladır buluşturmaya devam ediyor. Andy Warhol’un haricinde, Roy Lichtenstein, Jeff Koons ve Olafur Eliasson gibi isimler BMW Art Car Project kapsamında, otombilleri sanat eserlerine dönüştürenlerden sadece birkaç tanesi. BMW Art Car koleksiyonunundaki 19 otomobilin hepsi aynı anda aynı yerde sergilenmese de, Münih’teki BMW Müzesi’nde birkaç tanesini görmeniz mümkün.


Önerilen yazılar