Yağlara Hızlı Bir Veda

Vücudunuzdaki fazla yağları hızla yakarak sizi daha fit bir görüntüye kavuşturacak 5 egzersiz.

Fit bir görünüme kavuşma telaşı genellikle yaz öncesi başlasa da aslında fit olmak sadece görüntüyle ilgili değildir. Vücutta biriken yağlar, özellikle karın bölgesindeki yağın fazla olması, sağlık açısından risk taşır. Bu yağları yakmak ise düzenli sporla mümkün olur.

Hem sağlıkla ilgili riskleri önlemek hem de daha fit bir görünüme kavuşmak için doğru hareketlerle antrenman yapmalısınız. İşte vücudunuzdaki yağlardan en etkili biçimde kurtulmanızı sağlayacak, en hızlı yağ yaktıran 5 egzersiz!

1.Burpee

Bu egzersiz bacaklarınızı, üst bedeninizi ve core bölgenizi sıkılaştıran etkili bir yağ yakıcıdır. Burpee göz korkutucu görünebilir, evet, kolay bir egzersiz de değildir, ama bu işe yaradığı anlamına gelir.

– Düz durup sonra ellerinizi önünüzde yere koyarak çömelin.

– Bacaklarınızı tek bir hamlede plank pozisyonuna getirin, ardından yine tek bir hamlede ilk çömelme pozisyonuna geri gelin.

– Mümkün olduğu kadar yükseğe sıçrayın, ardından çömelme pozisyonuna geri dönün.

2.Mountain Climber

Bu egzersiz tıpkı adının anlamı gibi size kendinizi bir dağa tırmanıyormuş gibi hissettirebilir. Herhangi bir ekipman gerektirmeyen bu tam vücut egzersizi kesinlikle gösterdiğiniz çabaya değecek.

– Elleriniz, omuz genişliğinde açık olacak şekilde göğsünüzün altına yerleştirerek plank pozisyonunda başlayın.

– Kollarınız düz olmalı ve vücudunuzun geri kalanı omuzdan ayak bileğine kadar düz bir çizgi oluşturmalı.

– Vücudunuzu düz ve karın kaslarınızı sıkı tutarak sol ayağınızı yerden kaldırın ve dizinizi göğsünüze doğru getirin.

– Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacakla tekrarlayın.

3. Zıplayarak Squat

Squat hareketine bir de zıplamayı katarak vücudunuzda yanmayı hissedebilirsiniz. Bu egzersiz kalçaları, baldırları, alt sırt ve diz kirişlerini hedef alır. Yağ yakma ve tonlama için harikadır.

– Ayaklarınızı omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde açın.

– Tüm ağırlığınızın topuklarınızda olduğundan emin olun.

– Dizlerinizin ayak parmaklarınızın ötesine uzanmamasına dikkat ederek çömelin ve sonra yukarı çıkarken olabildiğince yükseğe zıplayın.

– Ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün ve tekrarlayın.

4. Jumping Jacks

Klasik bir ısınma egzersizi olan Jumping Jacks ile kardiyo antrenmanına heyecan katabilirsiniz. Bu egzersiz aerobik bir tüm vücut egzersizi olması nedeniyle üst düzey kalori yakımı da dahil olmak üzere birçok fayda sağlar.

– Ayaklarınız birleşik, dizleriniz hafifçe bükülü, kollarınız gövdenizin iki yanında durarak başlayın.

– Kollarınızı kaldırırken bacaklarınızı genişçe açın ve zıplayın.

– Ayaklarınız genişçe açık ve kollarınız yukarıda olacak şekilde yere yavaşça inin.

– Tekrar zıplayın, ayaklarınızı bir araya getirin ve ellerinizi indirin.

– Hafifçe çömelin ve tekrarlayın.

5. İp Atlama

İp atlamak sadece çocuklara özgü bir egzersiz değildir! Spor salonundaki en temel ekipmanlardan biri olan atlama ipi, size yüksek bir yağ yakma potansiyeli ve tam vücut egzersizi sağlar.

İp atlarken önce, en fazla iki dakika olmak üzere kısa süreler boyunca hızlı atlama becerinizi mükemmelleştirerek başlayın. Bunda ustalaştığınızda, ip atlama hareketlerini ve egzersizlerini çeşitlendirebilirsiniz. İp atlayarak HIIT rutinleri deneyebilir ve hızlı bir şekilde yağ yakmanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Kaynak: FitBlog


Önerilen yazılar