MAKALE

Yaratıcılıkla Ustalığın Zarif Buluşması

Yaratıcılıkla Ustalığın Zarif Buluşması

Hermès’in yeni saati porselen üzerine elle boyanmış kadranıyla zarafetin sınırlarını aşıyor.

1800’lü yıllardan beri lüks ürünlere imzasını atan Fransız marka Hermès, bu kez sınırlı sayıda üretilen, çok zarif ve çok özel bir saat modeliyle karşımızda. Henri d’Origny’nin 1978’de tasarladığı Arceau saat modeli, o yıldan beri birçok farklı versiyonuyla bilekleri süslemeye devam ediyor. Ancak yeni tanıtılan Arceau Harnais Français remix edisyonu, Hermès’in saat işçiliği konusundaki ustalığını ve yaratıcılığını hepsinden fazla vurguluyor.

Bu özel modelde, Arceau modellerinin üzengilerin şeklinden ilham alan gösterge kollarına, 82 adet elmasla çerçevelenmiş beyaz altın bir kasa ve porselen üzerine elle boyanmış büyüleyici bir kadran eklenmiş.

Kadrandaki motifte görünen koşum takılı atlar, 1940’lardan 1959’a dek markanın tasarımcısı olarak çalışmış, Hugo Grygkar’ın imzasını taşıyan Harnais Français Remix adlı ipek eşarbın merkezinde de yer alıyor. Sanatçı, saatle aynı ada sahip bu eşarbın motifini Émile Hermès’in kişisel sanat koleksiyonunda gördüğü bir eserden ilham alarak tasarlamıştı.

Bu motif, Arceau’nun kadranının minik boyutuna uygun şekilde, kusursuzca küçültülüp tam bir ay süren bir emekle porselene kadrana işlenmiş. Önce mat Limoges porselenine elle oyulan at profilleri, ardından farklı renklerle boyanıyor. Son olarak pigmentleri sabitlemek ve canlandırmak için özel yöntemlerle fırında pişiriliyor. Bu zarif kadran, elmaslarla süslü bir beyaz altın kasa ve timsah derisinden fuşya rengi kayışla tamamlanıyor.

24 adetle sınırlı olacak şekilde, numaralandırılmış olarak üretilen Arceau Harnais Français remix’in içinde ise, saatin kendisi gibi yine Hermès Horloger atölyelerinde üretilen otomatik kurmalı H1912 mekanizması bulunuyor.


Önerilen yazılar