Yarım Kalmış Yolcular

Bruno Catalano’nun ‘tamamlanmamış’ heykelleri Venedik sokaklarında hüzünlü bir dokunuş bırakıyor.

58. Venedik Sanat Bineali’nin bu yıl hüzünlü konukları var. Fas asıllı heykeltraş Bruno Catalano’nun ‘Travelers’, yani yolcular adlı heykelleri, Venedik’in labirentimsi sokaklarında, şehrin eşsiz dokusuyla bütünleşerek ziyaretçileri selamlıyor.

Alışılmışın dışındaki bu yolcular, ellerinde çantaları ve vücutlarından eksilmiş önemli parçalarla kanalların kenarında, tarihi binaların avlularında, kiliselerin içlerinde ve sanat galerilerinde bir bilinmezi bekliyor gibiler. Toplam otuz bronz heykelden oluşan Travelers koleksiyonu Venedik şehrine yayılıyor.

Goldoni Tiyatrosu’nun girişinde konuklara hoş geldin diyen Van Gogh I, Sina Centurion Sarayı’nın terasından Büyük Kanal’ı izleyen Blue de Chine heykellerin ‘yalnızlarından’. Farklı boyutlardaki bir grup heykel ise San Marco Meydanı’ndaki, aynı zamanda Catalano’nun bu eserinde sanatçıyla işbirliği yapan tarihi Ravagnan Gallery’de sergileniyor.

Koleksiyonun en çarpıcı eserlerinden biriyse 16. yüzyılda inşa edilmiş San Gallo Kilisesi’nin içinde bulunan ve terakotanın kırılganlığı ile bronzun sürekliliğinden doğan bir kontrastı sergileyen heykellerden oluşan ‘Set That Baggage Down’ adlı enstalasyon. Catalano bu enstalasyonuyla sağlam olduğunu düşündüğümüz her şeyin bir anda alabora olabileceğinin mesajını veriyor.

Gövdelerinin büyük bir kısmı eksik olsa da, gözlerimiz alıştığımız insan bedeni formunu anında tamamlıyor. Bu şekilde, heykeller etraflarını saran dünyayla bütünleşirken bir yandan da sanatçı tamamlanmışlık ve boşluk hislerini yansıtmış oluyor.

Taşıdıkları valizlerse yolculuğun evrensel bir simgesi. Valizlerde eşyalarımız kadar daha iyi bir gelecek için umutlarımızı ve hayallerimizi de taşıyoruz. Aslında heykeller için Fas’ta doğup ardından da ilk gençlik yıllarında ailesiyle Marsilya’ya sürgün edilen Bruno Catalano’nun hayatından bir parçayı da yansıtıyor denebilir.

Eksik parçalarını arayan Travelers heykel koleksiyonu, 26 Kasım’a kadar Venedik sokaklarında görülebilir.

 


Önerilen yazılar