MAKALE

Yaz, Kıbrıs’ta Bitmedi!

Yaz, Kıbrıs’ta Bitmedi!

Akdeniz’in incisi Kıbrıs plajlarında keyif yapmanın şimdi tam zamanı!

Denize girmeye doyamayanlardan mısınız? İşte size sezonun hala devam ettiği, vize veya pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz bir destinasyon: Kıbrıs! Üstelik Kıbrıs’ta yapılacaklar elbette sadece sonsuzluğa uzanan kumsallarında denize girmekle de sınırlı değil; eğlenceli gece hayatı ve tarihi dokusu bir araya geldiğinde, bu aralar tatil için tercih edebileceğiniz en iyi rotalardan biri… Tatilsepeti, sonbahar sakinliğinde Kıbrıs keşfi için, tatilinizi unutulmaz kılacak 8 farklı lokasyonu listeledi.

Girne Kalesi

Kıbrıs‘a geldiğinizde, Girne’de ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Girne Kalesi geliyor. 7. yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılan kale içinde, çeşitli tarihsel canlandırmalarla yaratılan açık hava müzesi atmosferine hayran kalacaksınız.

Bandabuliya

Bandabuliya, kentin merkezi noktasında yer alan ve 1878 yılında İngiliz sömürge döneminde inşa edilen belediye binası. Yıllar içerisinde kapalı bir pazar yerine dönüştürülen bu binada Kıbrıs’a özgü seramik, el işleri, ahşap oyma işleri, takı, aksesuar satış yerleri ve hediyelik eşya dükkanları bulacaksınız.

Girne Limanı

Girne Kalesi’ni gezdikten sonra Girne Limanı‘na inebilirsiniz. Liman içerisinde yer alan restoranlar, barlar, casino ve kafeler sayesinde, özellikle de gün batımında unutulmaz anlar yaşayacaksınız

Kordonboyu

Deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu ve denizin tuzlu havasını solurken, huzurla yürüyebileceğiniz bir yol burası… Kıbrıs’a gelmişken kordon boyu havası almadan geri dönmeyin!

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ın Bellapais köyünde konumlanıyor. M.S. 12. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen manastır, gotik mimarinin güzel örneklerinden biri. Girne Limanı’na araç ile sadece 10 dakika mesafede yer alan manastır, günümüze kadar ulaşan sağlam yapıda bir kiliseye de sahip.

Mağusa Surları

Osmanlılara karşı önlem almak amacıyla Venedikliler tarafından ateşli silahlarla donatılan surlar, çok yüksek bir yapıya sahip ve Mağusa şehrini çevreliyor. Kadim bir geçmişe sahip olan sur duvarlarında burçlar, kapılar, cephanelikler, depo ve ahırların yanı sıra 14 adet de kule yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde, denizden 700 metre yukarıda yer alan Saint Hilarion Kalesi, Disney Şatosu olarak da biliniyor. Buraya Girne’nin merkezinden araçla 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen kale, 1489 yılında Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış.

Boğazköy Türk Şehitliği

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olanların yattığı mezarlıkta, hüzünlü ve duygusal anlar yaşayacaksınız.


Önerilen yazılar