MAKALE

Yaz Sporlarının Altın Kuralları

Yaz Sporlarının Altın Kuralları

Sıcak günlerde spor yaparken bu kuralları mutlaka hatırlayın.

Yaz sıcakları tüm hızıyla devam ederken, kapalı spor salonlarına girmek istemeyenler de açık havada yapılan sporlara yöneliyor. Ancak bazı noktalara dikkat etmediğiniz taktirde, açık havada yapılan koşular, tenis maçları, bisiklet turları ve havuz sporları gibi tüm sporlar da sağlığınız açısından büyük bir risk taşıyabiliyor.

Acıbadem Hastanesi’nden Prof. Dr. Mehmet E. Erdil yaz mevsiminde dış ortamlarda spor yaparken bu kurallara çok dikkat etmeniz gerektiğini belirtiyor.

Yeterli Su Tükettiğinizden Emin Olun

Yaz mevsiminde sıcak ve nemli hava nedeniyle vücudumuzun sıvı kaybı artıyor. Spor yaparken ek bir sıvı kaybıyla vücudumuzun sıvı-mineral dengesi çok daha kolay bozulabiliyor. Kaslarımız sıvı-mineral dengesinden kolayca etkileniyor. Dolayısıyla vücutta sıvı eksikliği nedeniyle bazı minerallerin kaybı sonucunda; kramplar, kas yaralanmaları, tendon kopmaları gibi sakatlanmaların yanı sıra kalp rahatsızlıkları gibi hayati tehlikeler oluşabiliyor. Yaz sıcağında sporu, öğle saatleri yerine, güneşin daha az etkili olduğu zamanlarda yapmanız, sık molalar vermeniz ve bol bol sıvı tüketmeniz çok önemli. Sıvı tüketiminin normal koşullarda en az 2 litre olması gerekiyor. Ancak dış ortamlarda yapılan sporlarda bu miktarı, terlemeyle oluşan kaybın miktarına göre arttırmanız da önemli. Sıvıyı azar azar ve sık aralıklarla tüketmeniz ve susuzluk hissettiğinizde spora mutlaka su molası vermeniz öneriliyor.

Doğru Ekipmanları Tercih Edin

Hangi sporu yaparsanız yapın, ayakkabı seçiminiz daima o spor dalına özel dizayn edilmiş spor ayakkabıları olmalı. Aslında bu durum yaz ve kış mevsiminde farklılık göstermemekle beraber, yazın dış ortamlarda yapılan sporlar nedeniyle zemin problemleri daha çok yaşanabiliyor. Uygun olmayan zeminde, uygun olmayan bir ayakkabıyla spor yapmak adeta sakatlanma için davetiye çıkartmak gibi oluyor. Hatalı ayakkabı nedeniyle yaz mevsiminde en sık ayak bileği burkulmaları ve dizde bağ yaralanmaları şeklinde sakatlıklar yaşanıyor. Bu nedenle ayakkabılarınızı mutlaka ayak tipinizi öğrendikten sonra, yapacağınız spora özgü olarak almalısınız. Ayrıca standart dışı zeminlerde çok daha dikkatli olmalısınız, çünkü giyilen ayakkabılar standart zemine uygun olarak üretildikleri için ıslak ve tozlu zeminlerde ayakkabıların stabilitesi bozulabiliyor. Bunun sonucunda da kayma ve burkulmalar yaşanabiliyor. Benzer olarak, dış ortamlarda yapılan sporlarda kullanılan tenis raketi, golf sopası, eldiven, kürek gibi ekipmanlar da profesyonellik düzeyine ve planlanan aktiviteye uygun olmalı. Aksi halde omuz tendon ve kıkırdak yaralanmaları ile el bileği bağ yaralanmaları gibi sakatlıklar oluşabiliyor.

Kaslarınıza Ani Yüklemeler Yapmayın

Kışın özellikle de Covid-19 pandemisi nedeniyle aldığımız fazla kilolardan bir an önce kurtulmak hepimizin isteği. Ancak uzun süre spor yapmadığımızda, kaslarımıza çok hızlı yüklendiğimizde kas ile tendon yırtıkları ve kopmaları gibi önemli sorunlar gelişebiliyor. Özellikle orta yaş grubundaki bireylerde mevcut kas tendon yaralanması riski ani yüklenmelerde çok ciddi oranda artıyor. Yapacağınız sporu bir program dahilinde ve dozajı yavaş yavaş arttıracak şekilde planlamanız, spor öncesi en az 15 dakika kaslarınıza germe ve açma egzersizleri yapmanız sizi olası sakatlıklardan koruyacak.

Kaygan Zeminlere Dikkat Edin

Özellikle havuz sporları yaparken bir an önce suyla buluşmak amacıyla kaygan zeminde hızlı hareket etmek veya havuza atlarken dikkatsiz davranmak; ayak bileğinde burkulmalara, dizde dönmelere, hatta düşme sonucu kırık oluşumuna neden olabiliyor. Kaygan zeminlerde hareketlerinize dikkat etmek sizi bu tür birçok aksilikten koruyabiliyor.

Suya Atlarken Dikkat Edin

Yaz mevsimi denilince aklımıza önce havuz ve deniz geliyor. Yüzme genel itibariyle ortopedik rahatsızlıklara en az yol açan ve rehabilitasyon açısından çok faydalı bir spor olmasına karşın, özellikle sığ suya kafa üstü atlamak veya yüksek yerlerden suya atlamak, pek çok önemli sorunlara neden olabiliyor. Örneğin basit bel boyun spazmlarından hayati tehlikelere yol açabilen boyun bölgesi omurilik yaralanmaları ve boyun kırıkları gibi. Dolayısıyla çok yüksek olmayan yerlerden, tekniğe uygun atlamanız, suya gireceğiniz yerin derinliğini önceden kontrol etmeniz, bu tür yaralanmaların önlenmesi için çok önemli.

Sınırlarınızı Zorlamayın

Yaz aylarının en popüler sporları olan plaj voleybolu ve tenis gibi hem omuz eklemini aktif kullandığınız hem de düşme ihtimaliniz olan aktiviteler omuz çıkığıyla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle baş üstü hareketlerin sık yapıldığı dış ortam sporlarında, maç ve antreman öncesinde germe ile ısınma egzersizlerine mutlaka zaman ayırmalısınız. Baş üstü hareketlerinizde olası düşmelere karşı dikkatli olmanız, zıplamalı sporlarda zemin kontrolünü önceden yapmanız, tekniğe uygun olarak ve kendi sınırlarınızı fazla zorlamadan spor yapmanız, travmatik omuz çıkığı oluşumunu önleyecek.


Önerilen yazılar