Yazın Tadı Suda Çıkar

Denizin ve doğanın keyfini çıkarabileceğiniz su sporları…

Türkiye, doğası bakımından çok şanslı bir ülke olduğu için ister tatilde ister şehirde birçok su sporunu deneyimleme şansımız bulunuyor. Bu su sporlarından bazılarını tanımaya ve bunları yapabileceğiniz ideal yerlere göz atmaya ne dersiniz?

Yelken

Tekneyi rüzgarla bir uyum içinde maviliklerde hareket ettireceğiniz yelkencilik, hem koordinasyonu güçlendiren hem de sosyalleştiren bir su sporu. Yelkene başlamak için önce eğitim almak gerekiyor. Türkiye’de, deniz kıyısında bulunan birçok lokasyonda eğitim alabileceğiniz kulüpler bulunuyor. Yelken sporunu İstanbul’un her iki yakasında, Alaçatı, Gökova ve Bodrum’da deneyimleyebilirsiniz.

 Kano

Kano herhangi bir eğitim almadan da yapılabilen bir su sporu. Nehirlerde veya sakin denizlerde ister tek başınıza ister arkadaşınızla kürek çekerek dolaşabileceğiniz bu su sporunu yapmak için en güzel yerlerden biri, bir yandan batık kral mezarlarını seyredebileceğiniz Kekova kıyıları. İğneada ve Kıyıköy’ün longoz ormanlarındaki göller ve dereler de kano ile gezmek için ideal rotalar.

Kürek

Yine durgun su üzerinde yapılan ama çok daha yüksek bir atletik performans ve dayanıklılık gerektiren kürek sporu, dünyanın en eski su sporlarından da biri. Tam bir takım sporu olan küreğe başlamak için bir kulübe başvurmanız gerekiyor. Kürek sporunu İstanbul Haliç, Sapanca Gölü ve Ankara Eymir Gölü gibi yerlerde yapabilirsiniz.

Rüzgar Sörfü

Su sporları arasında en çok tercih edilenlerden biri rüzgar sörfü. Üstelik yaklaşık bir haftalık bir eğitimle bu sporu yapmaya başlamanız mümkün. Elbette adından da anlaşılacağı gibi bu su sporunda en önemli faktör rüzgar. Bu nedenle rüzgarın bol olduğu Alaçatı, Seferihisar ve Bitez gibi noktalar rüzgar sörfü için en çok tercih edilen yerler. Buralarda başlangıç eğitimi alabileceğiniz ve ekipman kiralayabileceğiniz birçok sörf okulu sizi bekliyor.


Önerilen yazılar