MAKALE

Yediğiniz Kalorileri Yakan Restoran

Yediğiniz Kalorileri Yakan Restoran

Müşterilerin yediği kalorileri yakan bir restoran, ağrı kesici bağımlılığının sebeplerini araştıran bir doktor ve Vikinglerin İzlanda’dan İstanbul’a uzanan hikayesi Ekim’de ekranlarda.

Belgeseller yaşama farklı açılardan bakarak izleyenlerin vizyonunu geliştiriyor. Bazen tarihi olayları, bazen hiç düşünmediğimiz bir konuyu farklı bir biçimde işliyor. BBC Earth de günümüzde en sıra dışı konuları en kaliteli biçimde ekranlara taşıyor. Güncel konu başlıkları ile dikkat çekici belgesellere imza atan kanal Ekim ayında izleyicilerle üç farklı yapımı buluşturacak.

İşte Ekim’de izleyebileceğiniz BBC Earth belgeselleri…

Kalori Yakan Restoran

İsmiyle bile yeterince ilgi çekici olan belgesel sıra dışı konseptli bir restoranı konu alıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, vücudumuzdaki fazla kaloriyi yakmak için yapmamız gereken egzersizler gösterildiğinde, %20’ye kadar daha az yemeyi seçtiğimizi gösteriyor. Bu araştırmalar üzerine Fred Sirieix ve GP Zoe Williams sıra dışı konseptli bir restoran açıyor. Bu ilginç restoranda yemek yiyenler tarafından sipariş edilen ve tüketilen her bir kaloriyi yakmaya hazır sporseverler, spor aletleri üstünde ter döküyorlar. Belgeselde, Fred ve Zoe metabolizmamızın nasıl çalıştığını, neden kilo aldığımızı hatta sağlıklı bir bağırsağın yağ yakımında ne kadar etkili olduğunu da araştırıyor. Bilimsel verileri eğlenceli içerikle harmanlayan yapım 4 Ekim Pazar günü BBC Earth ekranlarında sizlerle buluşacak.

Ağrı Kesicilere Bağımlılık: Opioid Krizi

Masum bir hap gibi görünen ağrı kesiciler hakkında ne kadar düşündünüz? Reçeteli ya da reçetesiz ağrı kesici kullanımı tüm dünyada giderek artış gösteriyor. Bu durum ülkemizde de farklı değil, Türkiye Eczacılar Birliği’nin 2019 ilaç pazarı raporunda ağrı kesici kullanımındaki artışa dikkat çekiliyor. Bu güncel konunun ele alındığı belgeselde, Dr. Michael Mosley ağrı kesici kullanımının arkasında yatan nedenleri ve reçeteli ağrı kesicilerin etkinliği ile ilgili gerçeği ortaya çıkarıyor. Ağrı kesici bağımlısı bir kısım insanın ağrı kesici olmadan da ağrılarını yönetmek için nasıl yeni yollar aradığının da anlatıldığı yapım 11 Ekim Pazar günü BBC Earth ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Gerçek Vikingler ile Tanışma Zamanı

Daha önce pek çok diziye, filme ve belgesele konu olan Vikingleri bir de BBC Earth’te izleyin. Tarihin kana susamış korsanlar olarak gördüğü Vikinglerin hikayesi bu belgeselde yeniden ele alınıyor. Vikingler nereden geldi, gerçekte nasıl yaşadı ve onları böylesine sıra dışı bir keşif yolculuğuna çıkaran nedenler nelerdi? Serbest arkeolog ve yazar olan Neil Oliver tüm bu soruların ışığında İzlanda’dan İstanbul’a uzanan bir rotada Vikingler hakkındaki gerçeği araştırmayı amaçlıyor. Yapım, 11 Ekim Pazar günü BBC Earth ekranlarında.


Önerilen yazılar