Yeni Avatarınızla Tanışın

Sürücüsüyle simbiyotik bir ilişki kuran konsept araç otomobil dünyasının geleceğini mi öngörüyor?

Las Vegas’ta gerçekleşen teknoloji fuarı CES 2020, her zaman olduğu gibi fütüristik ve akılalmaz konseptlere ev sahipliği yaptı. Bunların en dikkat çekicilerinden biri ise Mercedes-Benz’in tanıttığı, biyometrik kontrollere sahip Vision AVTR oldu.

Bu ultra fütüristik tasarımın arkasında 2009’de beyaz perdede büyük olay yaratan film Avatar’ın yönetmeni James Cameron’la yapılan bir iş birliği var. Filmin geçtiği Pandora gezegeninin neon mavi renk tonlarıyla donatılmış dış görünüşü Vision AVTR’nin göze çarpan ilk özelliği olsa da içinde barındırdığı teknolojiler Avatar filmindekileri aratmayacak kadar şaşırtıcı.

Adeta organik bir canlı gibi kıvrımlı tasarım çizgilerine sahip olan otonom araç prototipi, şeffaf kapıları ve arkasında bulunan 33 adet biyonik kapakçığıyla herkesi ilk görüşte şaşırtıyor. Sürüngen pullarına benzeyen bu kapakçıkların görevi Mercedes-Benz’in CES’te belirttiğine göre araca enerji sağlamak olacak.

Vision AVTR’ın neon maviyle parıldayan tekerlekleri ise Avatar’daki kutsal Hayat Ağacı’nın ışıltılarını anımsatıyor. Fakat tekerleklerin sahip olduğu özellikler yalnızca neon ışıkları değil, Mercedes-Benz’in tasarladığı bu konsept araç tekerleklerinin özel yapısı sayesinde sadece ileri ve geri değil aynı zamanda yanlamasına ve çapraz şekilde de ilerleyebilecek.

Aracın ismindeki AVTR harfleri Avatar’a göz kırpsa da aslında Advanced Vehicle Transformation yani Gelişmiş Araç Dönüşümü anlamına geliyor.

Vision AVTR’ın tasarımından bile daha dikkat çeken yeteneği ise Mercedes-Benz’in bir makineden çok canlı formunda bir araç tasarlama hedefiyle, onu biyometrik kontrollerle donatması. Bu da araçta direksiyon yerine bulunan akordeon benzeri kontrol bölümü, sürücüsünün kalp ve nefes hızlarını hissedebiliyor, aracın temel işlevlerine erişim sağlıyor ve elinin en minik hareketiyle sürücünün yolculuğu kumanda etmesine izin veriyor. Diğer bir deyişle bu çok amaçlı kontrol sistemi sürücü ile aracı simbiyotik bir yaşam formu gibi birbirine bağlayabiliyor, tıpkı Pandora gezegeninde Avatarlarını kumanda eden insanlar gibi…

Elbette bunun dünyanın en ileri teknolojilerinin tanıtıldığı CES fuarı için hazırlanmış bir konsept olduğunu unutmamak gerek; çünkü henüz Mercedes-Benz de Vision AVTR’ın bunları nasıl bir teknolojiyle gerçekleştireceğini açıklamıyor. Fakat Alman otomobil üreticisi yine de otomotiv dünyasının yakın gelecekte varacağı noktanın bu olduğunun altını çizmekten de kaçınmıyor.


Önerilen yazılar