MAKALE

Yeni Yılı Masal Gibi Karşılayın

Yeni Yılı Masal Gibi Karşılayın

Yeni yıl planlarınız arasında daha çok seyahat etmek bulunuyorsa, şimdiden harekete geçmeye ne dersiniz? Yılbaşı kutlamalarıyla ünlü dünya şehirleri arasından en çok beğendiğinizi seçip, biletinizi almak için halen geç kalmış değilsiniz!

2016’ya doğru geri sayımın başladığı şu günlerde yılbaşı planlarınızı halen netleştiremediyseniz, ilginizi çekebilecek yurtdışı seçeneklerini göz ardı etmeyin. Yeni yılı ünlülerle dolu bir gece kulübünde karşılama ya da gece pikniği yapabileceğiniz kadar sıcak bir yerde yılbaşını kutlama fikri, belki de kararsızlığınıza son verecek etkinliklerden biri olabilir. Farklı geleneklerin yaşatıldığı dünyaca ünlü şehirler, unutulmaz bir gece yaşayarak yeni yıla girmek isteyenleri karşılamaya şimdiden hazır.

New York

Tıpkı filmlerdeki gibi bir yılbaşı eğlencesi arayışında olanlar için en güzel seçenek olan New York, Times Meydanı’nda gerçekleşen kutlamalarla her yıl yüz binlerce insanı ağırlıyor. New York’un yılbaşı heyecanı daha Noel’den itibaren başlıyor ve tüm şehir baştan aşağı süsleniyor. Yılbaşı için yapılan özel hazırlıklardan bir diğeri ise devasa bir top tasarlamak. Şehirde havai fişek gösterileri yasaklanınca bu enteresan fikir ortaya çıkıyor ve göz alıcı güzellikteki yılbaşı topu, geri sayımla tam gece 12’ye doğru yere indiriliyor. Ardından kutlamalara rengarenk konfetiler eşlik ediyor. Times Meydanı’nda birbirinden iyi konserler de düzenleniyor ve dünyanın en ünlü grupları yıl başında milyonları eğlendirmek üzere sahnedeki yerini alıyor. Çılgın kalabalıktan uzak durmayı tercih edenleri ise dünyanın en iyi restoranları, en iyi yemek menüleri ile karşılıyor.

yeniyilsehirleri_03

Las Vegas

Göz kamaştırıcı bir yılbaşı eğlencesi için adresiniz kesinlikle Las Vegas olmalı! Dünyanın en ünlü insanlarının da kutlamalar için tercih ettiği bu şehir, misafirlerine yaraşır şekilde düzenlenen ihtişamlı partileri ve sokak eğlenceleri ile ünlü. Casino ve otellerle dolu meydan The Strip, yılbaşı gecesi trafiğe kapatılıyor ve yüz binlerce insanın katıldığı devasa bir yılbaşı partisine ev sahipliği yapıyor. Konser salonları Lady Gaga, Maroon 5, Celine Dion gibi kaçırmak istemeyeceğiniz konser seçenekleri ile aklınızı başınızdan alıyor. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenleri ise Las Vegas’ın ünlü gece kulüpleri karşılıyor. Tam yeni yıla girildiğinde başlayan havai fişek gösterileri ise en az 20 dakika sürüyor.

yeniyilsehirleri_04

Sidney

Yeni yıla ilk girenlerden biri siz olmak isterseniz, nereye gideceğiniz belli: Sidney! Malum bu güzel şehir, her yıl bu özelliği ile görkemli havai fişek gösterileri eşliğinde ekranlarımıza konuk olup duruyor. Bu sene işi tersine çevirip gösterileri canlı canlı izlemek isterseniz, ünlü opera binasının etrafındaki yerinizi alıp, yüz binlerce insanla birlikte yeni yılı karşılamak elinizde. Eğer rakam size biraz ürkütücü geldiyse, havai fişekleri deniz üzerinde izleyebilirsiniz zira yemekli, partili gemi turları Sidney’in ilgi çeken yılbaşı etkinliklerinden bir diğeri. Elbette yılbaşı coşkusu sadece tek bir alana yığılmış da değil. Maskeli balolardan konserlere birçok farklı seçenek şehrin dört bir yanına yayılan mekanlarda, yılbaşını bu büyüleyici kentte kutlamak isteyenleri bekliyor.

yeniyilsehirleri_05

Dubai

Son yılların gözde şehri Dubai, görkemli yılbaşı kutlamaları için de en çok tercih yerlerden bir tanesi. Palm Jumeirah, Burj Khlaifa ve Burj Al Arab’da düzenlenen şatafatlı havai fişek gösterileri, Dubai’nin en çok ilgi çeken yılbaşı etkinlerinin başında geliyor. Yılbaşı için karış karış ışıklandırılan Dubai sokaklarının yanı sıra, Barasti Bar, Mina Seyahi, Nasimi Beach gibi yerlerde düzenlenen partiler, hem yerlilerin hem de turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Akşam yemeği sunan lüks cruise turları, bu geceye özel düzenlenen çöl safarileri ve plajların ev sahipliği yaptığı akşam piknikleri ise Dubai’de geçireceğiniz yılbaşınızı özel kılmak için düşünülmüş etkinliklerden sadece birkaçı.

Rio De Janeiro

Yılbaşı eğlencesi deyince aklınıza çılgınlar gibi dans edip, eğlenmek geliyorsa aklınıza düşmesi gereken ilk şehir, karnavallarıyla ünlü Brezilya kenti Rio De Janeiro olmalı. Üstelik burası güney yarım küredeki konumuyla, yılbaşını yaz ayında kutlama şansına erişebileceğiniz farklı alternatiflerden de bir tanesi. Rio’nun en ünlü plajı Copacabana ve şehrin en iyi manzarasına nazır tepesi Sugarloaf ise yılbaşı kutlamalarının iki önemli merkez üssü. Ancak ikisi arasında en çok rağbet gören kesinlikle Copacabana. Burada gerçekleşen kutlamalara her yıl milyonlarca insan akın ediyor ve plaj tam bir karnaval havasına bürünüyor. Bir tarafta yüzenler, diğer tarafta dans edip eğlenenler, şampanya patlatanlar… Rio’da yeni yıl masal gibi bir atmosferde gerçekleşiyor. Yeni yılda şans getirmesi için beyaz kıyafetler giyen Riolular, denize beyaz çiçekler bırakmayı da ihmal etmiyor. Şenlik, saatler 12’yi vurduğunda gerçekleşen havai fişek gösterileri ile doruğa ulaşıyor ve eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.

yeniyilsehirleri_06

Şule Demiröz


Önerilen yazılar