MAKALE

Yeni Yılın Seyahat Trendleri

Yeni Yılın Seyahat Trendleri

2022’de nasıl seyahat edeceğiz? İşte uzmanların popüler seyahat sitelerinin verilerinden yola çıkarak yaptığı tahminler.

Tüm dünya yeniden seyahat etmeye başladı ancak iki yıldır süren pandeminin getirdiği birçok yeni alışkanlık nedeniyle ortaya çıkan yeni seyahat trendleri de var. İşte uzmanların 2022 için yaptığı seyahat trendi öngörüleri…

Doğaya Dönmeye Devam

Pandeminin ilk döneminde, henüz aşı yokken, doğaya döndüğümüz tatiller neredeyse tek seçeneğimizdi. Elbette gezginler yavaş yavaş yeniden büyük şehirlere dönmeye başlasa da, internette doğa tatili hakkında yapılan aramaların sayısı hala hiç olmadığı kadar yüksek. ABD’de, en popüler seyahat sitelerinde en sık yapılan aramalarda Colorado ve Montana gibi doğal güzellikleriyle ünlü gibi eyaletler ilk sıralara yerleşmiş. Hatta öyle ki bugüne dek ilk defa New York en çok aranan ilk 10 destinasyon arasında bulunmuyor!

Son Dakika Rezervasyonları

COVID-19 pandemisinin bize öğrettiği en önemli şeylerden biri de uzak bir gelecek için plan yapmamak oldu. Eskiden bir uçak biletini aylar öncesinden alabiliyorken artık her an değişebilen kısıtlamalar nedeniyle son dakika planları yapmaya alıştık. Bu trend 2022’de de devam edecek gibi görünüyor. Çünkü seyahat sitelerinde, gelecek yedi gün için yapılan uçuş aramaları eskiye göre %50 artmış durumda. Evet, hepimiz yeniden seyahat etmek istiyoruz, ancak hala süregelen belirsizlikler nedeniyle artık daha esnek davranıyor ve daha spontane planlar yapıyoruz.

Ev Değişimi

Tüm dünyada seyahat masrafları eskiye göre arttı, bu nedenle gezginler hem seyahat edip hem de daha az para harcamak için ev değişimi metodunu daha sık tercih etmeye başladı. Yani evinizin kapısını bir başka gezgin için açıyor, siz de gidip onun evinde kalıyorsunuz, üstelik hiçbir ücret ödemeden! Ev değişiminin en popüler platformlarından olan Love Home Swap’in yeni üye sayısındaki %300’lük artış seyahat severlerin bu uygulamayı gitgide daha da benimsediğinin kanıtı.

İş Tatilleri

Yine pandemiyle gelişen bir başka durum olan uzaktan çalışma kültürünün gelişmesi, çalışarak seyahat etme olanağını ortaya çıkardı. Özellikle evli ya da çocuklu olmayan daha genç kuşağın tercih ettiği bir seyahat trendi olan iş tatillerinde yanınıza bilgisayarınızı alıyor, bir yandan yeni bir yeri keşfederken bir yandan da çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Bu seyahat trendinin en büyük farkı ve avantajı ise işten izin almadığınız için tatilinizi normalden çok daha uzun bir süreye yayabilmeniz.


Önerilen yazılar