MAKALE

Yer Çekimine Meydan Okuyan Saatler

Yer Çekimine Meydan Okuyan Saatler

Zenith, yeni Zero Defy 21 Tourbillon Sapphire ve Defy Zero-G Sapphire modellerine sahip olan kişilere yer çekimsiz bir uçuş deneyimi armağan ediyor.

Ayaklarınızın yerden kesilmesine hazır mısınız? İsviçreli lüks saat markası Zenith, geçtiğimiz günlerde tanıttığı sınırlı sayıda üretilecek iki modelinin hem üst düzey özellikleriyle hem de bu saatleri satın alanlara sunduğu parabolik uçuş deneyimiyle baş döndürüyor.

Her birinden onar adet üretilecek olan saatlere sahip olmayı başaran şanslı kişiler, Fransa’nın Bordeaux şehrindeki Uzay Araştırmaları Ulusal Merkezi’ne gidecek ve burada Fransız astronot Jean-François Clervoy’un da bulunup kendi deneyimlerini aktaracağı çok özel bir etkinliğe katılacak. Etkinliğin en özel anı ise kuşkusuz sıfır yer çekimi hissini yaşatarak yolcularına kendilerini uzayda hissettirecek parabolik uçuş deneyimi olacak.

Her biri birer yüksek saatçilik eseri diyebileceğimiz modeller 46 mm’lik safir kristal kasaya sahip. Ancak üstün özellikleri bakımından birbirlerinden ayrışıyorlar. Defy Zero-G’nin öne çıkan yeteneği zaman hassasiyeti. Gravity Control mekanizmasında bulunan ve sürekli düz pozisyonda kalan bir denge halkasına tutturulmuş düzenleyici araç, saat bileğinizle birlikte nasıl hareket ederse etsin, zaman kesinliğinin kusursuzca korunmasını sağlıyor. Bu incelikle düşünülmüş mekanizma, safir kasa sayesinde dışarıdan tüm açılardan görülebiliyor.

El işçiliği kadranı ise saatin yıldızları hedeflediğinin bir kanıtı gibi. Saatin eşikleri kadranı kaplayan bir yıldız şeklinde. Saniye kadranında, saat ve dakika kadranıyla bir çeşit tutulma pozisyonunu almış Mars’ı görüyoruz. Saat 6 yönünde bulunan jiroskop mekanizması ise saatin arka yüzünü çevirdiğinizde Ay yüzeyini imite eden bir dokuyla dikkat çekiyor. Kadranın mavi tonu yıldızlarla dekore edilmiş.

Defy 21 Double Tourbillon Sapphire modeli ise çifte tourbillon mekanizmasıyla fark yaratıyor. Biri saat 7’de, diğeri 11’de bulunan tourbillon’lar birbirlerinden bağımsız olarak hareket ediyor ve rotasyonlarını 60 saniyede tamamlıyor. Saatin barındırdığı kronograf ise saniyenin 100’de birine denk gelen süresiyle piyasanın en hızlılarından biri. Kadranı da kardeş modeli gibi özenle dekore edilmiş. Kadranına hakim olan renk, PVD kaplama bir mavi, ona mekanizmanın eşiklerinden bazılarını süsleyen yıldızların ışıltısı eşlik ediyor.


Önerilen yazılar