MAKALE

Yılbaşı Coşkusunu Yaşatan Filmler

Yılbaşı Coşkusunu Yaşatan Filmler

Yeni yıl havasına girmek için izleyebileceğiniz en eğlenceli 10 film.

Bazı filmler vardır, adını duyduğumuz zaman bile yüzümüzde anlamsız bir gülümseme, içimizde kıpır kıpır bir coşku belirir. Hele ki yılbaşı dönemine denk geliyorsa bu sevinç iki, üç katına çıkar. Bence şimdi tam da bu filmleri hatırlamanın sırası. İçimize huzur ve mutluluk getiren bazı unutulmaz yılbaşı filmleri listesi gelsin.

Sleepless in Seattle – 1993 – ImdB: 6.8/10

Muhteşem bir Meg Ryan filmi. Partneri ise Hollywood efsanesi Tom Hanks. Çok sevdiği karısını kaybeden Sam, küçük oğlu ile birlikte bu acı olayı unutmak için Chicago’dan Seattle’a taşınır. Uykusuz ve mutsuz geçirdiği gecelerden birinde – yılbaşı gecesinde – canlı yapılan bir radyo programına katılır. İçini döküp çok duygusal bir konuşma yapar. O sırada bu yayını dinleyenlerden birisi de Annie’dir. Noel ile Sevgililer Günü arasındaki zaman dilimine yayılan Sleepless in Seattle unutulmaz bir romantik komedi klasiği.

Holiday Inn – 1942 – ImdB: 7.4/10

1942 yapımı ve başrollerinde Bing Crosby, Fred Astaire, Virginia Dale ve Marjorie Reynolds’ın yer aldığı bu film, hem müzikal hem de yılbaşı filmleri kategorisinde asla es geçilmemesi gereken bir yapım. Sadece tatillerde açık olan havalı bir otelde, bir şarkıcı ve bir dansçının güzel bir oyuncunun aşkını kazanmak adına içine girdikleri kıyasıya yarışın hikayesini anlatıyor.

The Holiday – 2006 – ImdB: 6.9/10

Hollywood’un romantik komedi filmleri ile ünlü efsane kadın yönetmeni Nancy Meyer olmadan bu liste olamaz tabii ki. Filmin konusu ve muhteşem seti içimizi sımsıcak edecek cinsten. Konusuna kısaca değinmek gerekirse bir Amerikalı ve bir İngiliz Noel tatili için ev değişim programında tanışıyor. Bu program sayesinde yeni yılı farklı şehirlerde geçiren bu güzel ikili, gittikleri yerde aşkı da bulacaklardır. Bu filmi her yıl izleseniz bile ilk kez izlemenin coşkusunu yaşayacağınız kesin. Müthiş bir yeni yıl filmi.

Love Actually – 2003 – ImdB: 7.6/10

Başrollerinde Hugh Grant, Colin Firth, Keira Knightley, Emma Thompson gibi Hollywood’un önemli romantik komedi yıldızlarının bulunduğu Love Actually filmini bu liste içerisinde anmazsak olmaz. Noel döneminde Londra’da yaşantıları kesişen farklı çevrelerden kişilerin hınzır ve naif ilişkilerini soluksuz izleyeceğiniz kesin. Eğer izlediyseniz Mark’ın elinde bir kasetçalar ve yazdığı kartlar ile Juliet’in kapısındaki aşkını itiraf sahnesini hatırladınız değil mi? Sıcacık bir film. Sıcak çikolata ve battaniye eşliğinde izlemeniz tavsiye olunur.

About a Boy – 2002 – ImdB: 7.0/10

Yine yılbaşı günündeyiz ve yine yakışıklı aktörümüz Hugh Grant iş başında. Yeni yıl ruhuna çok yakışan bir romantik komedi filmi bu. On iki yaşındaki bir çocuk asla olgunlaşmayan bir erkeğe nasıl yetişkin olabileceğini öğretebilir mi? Evet öğretir. Bu filmi sakın es geçmeyin. Netflix kataloğunda da var. Ayrıca Hugh Grant ve Rachel Weisz arasındaki uyum muazzam. Keşke başka romantik komediler de çekselerdi.

Mermaids – 1990 – ImdB: 6.7/10

1960’larda geçen bir büyüme hikayesini anlatan Mermaids modern klasikler arasında başı çekmeye devam ediyor. Başrollerinde Cher, Winona Ryder ve Christina Ricci’nin olduğu bu film özgür ruhlu anne Cher’in yeni yıl partisinde giydiği muhteşem denizkızı kostümü ile ikonik bir yılbaşı filmi oluveriyor. Türü ise romantik dram. Yani ara ara ağlamacalı geçiyor. Mendiller hazır olsun lütfen.

When Harry Met Sally… – 1989 – ImdB: 7.6/10

Hem romantik komedi türünün hem de Noel filmleri listesinin olmazsa olmazı bir film var sırada: When Harry Met Sally. Meg Ryan’ı Hollywood’da star oyuncu mertebesine getiren bu film üç nesil için de unutulmaz filmler arasına girdi bile. Ayrıca diğer başrol oyuncusu Billy Crystal da enfes oynuyor. Birbirlerini uzun yıllardır tanıyan ama arkadaşlıklarını bozulmasın diye romantik bir ilişki yürütmekten korkan tatlı çiftimiz kalplerine yenileceklerdir elbet. Ah bir de o duygusal sahne… Yılbaşı öpücüğü… Tüm zamanların en naif ve romantik yeni yıl filmini izlemeye başlayın haydi!

Bridget Jones’s Diary – 2001 – ImdB: 6.7/10

Umutsuz bekarımız Bridget Jones aslında çok güzel ve tatlı bir kadın. Ama genelde şanssız ve depresif. Tam da yeni yıl yaklaşırken hayatına dair bazı sıfır kilometre kararlar alıyor. Aldığı bu kararları uygulama hali ise biz filmin seyircilerini gülmekten ve mutluluktan dört köşe ediyor. Üç filmlik serinin yeni yıl temalı bu ilk filmi listenizde muhakkak surette bulunmalı. Renée Zellweger’ın performansı olağanüstü. Parıl parıl parlıyor. Onun olduğu sahneler gelsin diye kronometre tutuluyor adeta. Soğuk bir kış akşamı sevgilinizle birlikte Bridget Jones’s Diary izlemeye var mısınız?

It’s a Wonderful Life – 1946 – ImdB: 8.6/10

Her yılbaşı döneminde ekranlarda gördüğümüz bir klasik daha. 1946 yapımı olan bu ikonik filmde Noel gecesi intihar etmeye karar veren bir adamın hüzünlü ve sıcak hikayesine seyirci oluyoruz. O sırada yeryüzünü ziyaret eden bir melek, iflas ve intihar eşiğindeki bu adama mani olacak ve eğer o olmasaydı dünyanın nasıl bir yere döneceğini gösterecektir. Her yıl izleyebilirim bu filmi. Ayrıca unutulmaz film müziği de daima playlistimin vazgeçilmezlerinden.

Home Alone 2: Lost in New York – 1992 – ImdB: 6.8/10

İçimizi ısıtan bir modern klasiğin ikinci halkası da listemizde yer alıyor elbet. Macaulay Culkin’in başrolünde olduğu 90’ların efsane filmi Home Alone 2; ailesi Noel tatiline giderken evde tek başına ikinci kez unutulan Kevin’in hınzır maceralarına odaklanmaya devam ediyor. Filmde hoş olmayan bir sürpriz de Donald Trump cameo’su şüphesiz.

Hepiniz için şimdiden iyi ve güzel bir yıl olmasını dilerim. Yeni yıl mutluluğu ve sevinci bütün yıl içinizden bir an olsun ayrılmasın. Mutlu seneler!

Yazar: Doğuş Bengi

Ig: @dogusbengi


Önerilen yazılar