MAKALE

Yüksek Performans, Üstün Mühendislik

Yüksek Performans, Üstün Mühendislik

Mercedes-AMG ile IWC’nin ortak tutku ve yeteneklerinden doğan yepyeni bir saat…  

Spor otomobiller ve spor saatler, her ikisi de üstün mühendislikleri ve performanslarıyla öne çıktığı için kusursuz birer ikililer. Mercedes’in yarış teknolojisini sokağa taşıyan araçlar üreten alt markası Mercedes-AMG ve İsviçreli saat üreticisi IWC de 17 yıldır süren iş birlikleriyle her iki markanın karakterini yansıtan saatler tasarlıyor.  

Geçen haftalarda tanıttıkları Pilot Chronograph Edition AMG ise önceki iş birliklerinden farklı. Çünkü daha önceki saatler sınırlı sayıda üretilen modellerken, bu yeni saat kalıcı koleksiyonun bir parçası olacak. Saatin ilk olma unvanını taşıyan iki diğer özelliği ise titanyum kasaya sahip ilk Pilot’s Watch olması ve otomatik kronograf mekanizması olan IWC caliber 69385’ı barındıran ilk model olması.  

Titanyum kasasının gri rengi, AMG’nin imzası olan Selenite Grey Magno bitişinden ilham alıyor. Bu mat gri aynı zamanda Pantone’nin 2021 için belirlediği yılın renklerinden Ultimate Grey’i de andırıyor. Bu gri renk daha koyu bir tonda kadranda da kendini gösteriyor. Burada kullanılan karbon fiber materyal, AMG’nin hava aksamlarında kullandığı, ısı ve basınçla üretilen karmaşık materyalin aynısı. Kadranın tasarımı ise 1990’larda tanıtılan Pilot’s Watch’ın tanıdık tasarımının bir varyasyonu olarak düşünülmüş. Ancak 90’lardaki 39 mm’lik kasa boyutu büyüyerek 43 mm’ye çıkmış, kalınlığı ise 14.9 mm. Gümüş renkli alt kadranları motor sporlarında kullanılan sayaçları andırırken parlak yüzeyleri kasanın bitişine uyum sağlıyor. Kabartmalı siyah kayışı ise kadranın karbon fiber dokusunu yansıtıyor.  

Her iki şirketin de teknoloji odaklı olması ve duygulara hitap eden tasarımlar ortaya koyması, IWC Pilot Chronograph Edition AMG’yi de sadece zamanı görmek için değil, aynı zamanda keyif almak için de bakılan bir aksesuar haline dönüştürmüş.  


Önerilen yazılar