MAKALE

Zaha Hadid in Takılabilir Tasarımları

Zaha Hadid in Takılabilir Tasarımları

Geçtiğimiz sene aniden kaybettiğimiz mimarlık dehası Zaha Hadid, hayatının son günlerini aslında takı tasarlamakla geçirmiş.

Zaha Hadid, füturistik bina tasarımlarıyla ikon haline gelmiş bir mimar. Çoğumuz da onu sadece bu yönüyle tanıyoruz. Biraz da egosu ile ün yaptığını söyleyenler var, ancak konumuz bu değil. 2016’nın elimizden aldığı birçok önemli isimden biri oldu kendisi ne yazık ki. Ölmeden önce üzerinde uğraştığı son işlerden biri ise takı tasarımıydı. Kendisinin mimari dehası, Georg Jensen’in takı deneyimi ile buluştu ve ortaya ikilinin Lamellae adını verdiği 8 parçalık bir koleksiyon çıktı.

Geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sunulan koleksiyonun tamamını Zaha Hadid kendi gözleri ile göremedi. Bizim gördüğümüz kadarıyla ortaya çıkan parçalar ise son derece görkemli ve bir Zaha Hadid klasiği olarak oldukça füturistik. Zaha Hadid, bu takıları tasarlarken ilhamını yine kendi tasarladığı, Beijing’de bulunan, Wangjing Soho binasından almış.

Altın, gümüş ve siyah rodyum kaplama gümüş gibi malzemelerle zenginleştirilen, yer yer değerli taşlar eklenen koleksiyon Georg Jensen’in online mağazasından satın alınabiliyor.

zahahadidgeorgjensen_02 zahahadidgeorgjensen_03 zahahadidgeorgjensen_12 zahahadidgeorgjensen_08 zahahadidgeorgjensen_04 zahahadidgeorgjensen_06 zahahadidgeorgjensen_05 zahahadidgeorgjensen_07 zahahadidgeorgjensen_09 zahahadidgeorgjensen_13 zahahadidgeorgjensen_10 zahahadidgeorgjensen_11

Wangjing Soho

Wangjing Soho


Önerilen yazılar