Zaman Akıp Giderken

Avangart tasarımlarıyla tanınan saat markası HYT, yeni modeliyle akıp giden her bir saniyenin değerini hatırlatıyor.

HYT (Hydro Mechanical Horologists), İsviçre’nin Neuchâtel şehrinde kurulmuş, zamanı “sıvı” ile gösteren lüks bir saat markası. 2012 yılında saatlerin Oscar’ı diye bilinen GPHG’de (Fondation du Grand Prix d’Horlogerie de Genève) H1 Black DLC isimli modeliyle inovasyon ödülünü almaya da hak kazanmış bir marka aynı zamanda.

Firma son derece avangart tasarımlara imza atıyor. HYT’nin sunmuş olduğu en son model yani HYT Soonow ise buna çok güzel bir örnek. Saatin kadranına bakıldığında bir kuru kafa şekli görünüyor, bu kuru kafanın içinde de yeşil veya mavi bir sıvı. Sıvıyı barındıran tüpün içindeki mavi ya da yeşil renk belirgin olduğu için tek bir sıvı varmış gibi bir izlenim yaratıyor, ama aslında tüpte birbirine karışmayan iki farklı sıvı bulunuyor. Belirgin tondaki sıvı dışında bir de transparan olan başka bir sıvı daha var.

Saatin en büyük özelliği ise zaman ilerledikçe sıvının da lineer bir şekilde ilerleyerek zamanı göstermesi diyebilirim. Sıvının ucunun sonlandığı hiza, saatin kaç olduğunu gösteren nokta olarak kullanılıyor. Camının üzerinde yazan One – Two – Twelve gibi indeksler sayesinde zamanı okuyabiliyorsunuz.

Sonsuza dek sürmesini ve kendimiz için hiç bitmemesini istediğimiz anlar var. HYT Soonow modeli de akan her saniyenin önemini hatırlatan bir araç adeta. “Şimdi ya da asla” artık geçmişte kalan bir deyiş; birazdan (soon) ve şu an (now) ise daha ileriye yönelik bir kavrama dönüştü. Yakın gelecekte potansiyel olarak nelerin olabileceği ve şu ana kadar yaşamış olduklarımız artık zamanın tanımı için kullandığımız öğeler oldu. Bunun sebebine de günümüzün yoğun temposu ve modern hayatın yeni gerekleri diyebiliriz. HYT Soonow’un bu konsepti yansıtışını gözlerinde görebiliyorsunuz. Saatteki kuru kafa teması bir metafor olarak kullanılıyor; insan hayatında zamanının geçiciliğini ve her anın değerini gösteriyor.

Modeldeki kuru kafanın sağ gözünden saatin 65 saatlik güç rezervinin durumunu ve ‘soon’ ve ‘now’ yazısının bulunduğu sol gözünden ilerleyen saniyeyi gözlemleyebiliyorsunuz. Saatin 48.8 mm çapında paslanmaz çelik ve DLC kaplama bir kasası bulunuyor. Yüksekliği ise yaklaşık 20.08 mm. HYT logosunu taşıyan, bombeli transparan safir bir camı var. Rubber kayışa sahip, su geçirmezlik özelliği ise 50 metre olan bu model yeşil veya mavi sıvılı olarak iki farklı versiyonda, 25 adetle limitli sayıda sunuluyor.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar