Zamanı Yıldızlardan Öğrenin

Jaeger-LeCoultre’un akılalmaz tourbillon mekanizması yıldızların bir gününü takip ediyor.

187 yıldır hiç durmadan yeniliklere imza atan sıra dışı saat markası Jaeger-LeCoultre, yalnızca 16 adetle sınırlı olarak üretilecek bu yeni modeliyle kendine bile meydan okuyor. Master Grande Tradition serisinin Grande Complication adlı bu en son modelinde sadece bir tourbillon değil, hem her 60 saniyede bir kendi ekseninde dönen hem de her bir yıldız günü boyunca kadranın çevresini dolaşan bir Orbital Flying Tourbillon mekanizması bulunuyor.

Yıldız günü ya da sidereal gün, gökbilimcilerin kullandığı 23 saat, 56 dakika ve 4.1 saniye süren bir gün. Aslında Dünya’nın kendi çevresinde tam bir dönüş yaptığı süre bizim kullandığımız 24 saatlik periyot değil, bir yıldız günü. Çok ince bir hesaplama gerektiren bu dönüş, Master Grande Tradition Grande Complication’da ustalıkla tamamlanıyor.

Saatin yıldızlarla olan yakın ilişkisi bununla kalmıyor. Jaeger-LeCoultre, saatin kadranına kuzey yarımkürenin 46. paralelinden görünen takımyıldızları da büyük bir incelikle işlenmiş. Neden bu paralelin seçildiği sorusunun cevabı ise, bu enlemin lüks saat markasının genel merkezinin bulunduğu Vallée de Joux’nunki olması. Bu takımyıldızlar, lazerle şekillendirilmiş kollar ve altın boncuklarla tasarlanmış 3 boyutlu, dantel gibi bir çerçeve ile donatılmış.

Jaeger-LeCoultre uzmanlık alanlarından biri olan ve zamanı sesle ifade eden dakika tekrarlayıcı modellere kendi patentli dokunuşunu 2005 yılından beri getiriyor. Bu fark yaratan dokunuş ise geleneksel olarak kullanılan çekiçli sistem yerine kristalden üretilmiş gong’ları kullanarak adeta bir katedralden yükselen çan sesi gibi, hem huzur verici hem de etkileyici bir ses vermesi.

 

40 saatlik güç rezervine sahip 45 mm genişliğindeki Master Grande Tradition Grande Complication, her birinden sadece 8 adet üretilecek iki farklı renk seçeneğiyle geliyor. Bunlardan biri 18 karatlık beyaz altın ve kasanın etrafını süsleyen 44 elmasla mavi tonlarını sergiliyor, diğeri ise yine 18 karatlık pembe altın detaylarını kahverengi tonlarıyla tamamlıyor.


Önerilen yazılar