Zamanın En Yalın Tasarımı

Jaeger-LeCoultre ve Marc Newson ortaklığından doğan Atmos 568, zaman kavramına gezegensel bir duruş ekleyen müthiş bir tasarım…

Atmos’un ilk prototopini 1928 yılında gerçekleştiren Jaeger-LeCoultre, ünlü endüstriyel tasarımcı Marc Newson imzasını taşıyan yeni modeli Atmos 568 ile karşımızda. Fakat 28 bin dolar değerindeki bu inanılmaz tasarım harikası, nefes kesici görüntüsünü bir kenara bırakırsak, gerçekten de bildiğimiz saatlerden oldukça farklı bir mantıkla çalışıyor.

Kristal berraklığındaki Atmos 568’in temel felsefesi, aslında sürekli devinim içinde olan makineler üretme eğiliminde olan Leonarda da Vinci mantığıyla benzerlikler taşıyor. Herhangi bir güç kaynağına gerek duymayan Atmos 568, hidroklorik eter içeren ve hava geçirmeyen kapsülü sayesinde herhangi bir ısı ve basınç değişikliğinde ritmik hareketlerle çalışabiliyor. Atmos bu girift ve hassas yeteneğini sergilerken ise mekanizmasını çevreleyen Baccarat kristal küp tarafından korunuyor.

Arkasında JLC ve Marc Newson’un imzası bulunan Atmos 568, okunurluğun temel alındığı çağdaş formunda ise çok sayıda detayla zenginleştirilmiş. Cam içerisine giren ışık, saatin mavi renkli Arabik rakamlarının okunmasını kolaylaştırırken, sadeliğin bozulmaması adına ay göstergesi ayrı bir disk üzerine yerleştirilmiş. Isı değişimine göre 48 saatlik periyodlarda güç rezervi sağlayan mekanizmanın, Marc Newson’ın yaratıcılığının ve inovatif fikirlerinin çağdışı bir yansıması olduğunu nerdeyse her ayrıntıda görmek mümkün.

atmos568_02 atmos568_03 atmos568_04


Önerilen yazılar