10 Adımda Zihinsel Detoks

Nasıl vücudumuzdaki zararlı maddeleri detoksla atıyorsak, zihin detoksuyla da beynimizi tertemiz ve taptaze bir hale getirebiliriz.

İyisiyle kötüsüyle 2018’i ardımızda bıraktık ve yeni bir yıla girdik. Peki zihninizdeki, size yük olan düşünceleri ne kadar ardınızda bırakabildiniz? İşte beyninize format atan zihin detoksu bu işe yarıyor. Zihinsel detoks geçmişi silmek değil, aksine bizi üzen, kızdıran ya da herhangi bir şekilde kendimizi kötü hissetmemize neden olan deneyimlerin etkilerini değiştirip onların olumsuzluklarından kurtulmak demek.

Beynimiz bizim düşündüklerimiz ve inandıklarımıza göre çalışıyor, mutluluğumuzu ve mutsuzluğumuzu ise olaylara yüklediğimiz anlamlar belirliyor. Bakış açımızı değiştirdiğimizde bir olayın olumsuz etkilerini olumluya çevirmemiz bile mümkün. Uzman Psikolog İhsan Öztekin, kendimizi bu yönde düşünmek için eğitmemiz gerektiğini söylüyor ve ara sıra beynimize format atıp onu yeniden programlayıp güncellememizi öneriyor.

Peki hepimizin zihinizde var olan bu olumsuz düşünceleri nasıl kontrol altına alacağız? İşte zihinsel detoks için uygulamanız gereken on adım.

Kabullenin

Hayatın gerçekleri olan ayrılıklar, hastalıklar ve ölümlerde elbette hepimiz çok acı çekiyoruz, ancak bu yas sürecinin bitmesi ve ardından bu durumu kabullenmemiz hayatımıza iyi bir ruh sağlığıyla devam edebilmemiz açısından çok önemli.

Affedin

Kabulenmekten sonra sırada affetmek var. Geçmişte sizi üzen kim varsa, ister ilişkiniz bitmiş ister hala sürüyor olsun, onları mutlaka affedin. Eğer gördüğünüzde sizi kötü hissettiren fotoğraf ya da eşyalar varsa bunlaran kurtulun. Geçmişle barışmak uzun bir süredir taşıdığınızın farkında bile olmadığınız ruhsal yükleri alacak ve sizi hafifletecek.

Olumsuzlukları Kovalayın

Olumsuz bir düşünceye kapıldığınız anda bunun farkına varın. Özelikle de seçtiğiniz olumsuz kelimelere dikkat edin ve onları sözlüğünüzden çıkarın. Hayatınızda her şeyin kötüye gittiği gibi genellemeler yapmaktan kaçının.

Değişimi Başlatın

Bazen basit gündelik değişiklikler büyük etkiler yaratır. Evinizde duran ve iyi enerji almadığınız eşyaları vermekle işe başlayın. Her gün defalarca baktığınız telefon ve bilgisayar ekranlarınız için sizi motive eden güzel görseller seçin.

Renklere İnanın

Renklerin gücüne inanır mısınız? İnanmadıysanız bir kez daha düşünün, hayatınızda size kendinizi daha iyi hissttiren bir renk yok mu? Giysilerinizde, ev dekorasyonunuzda hatta saçınızda bu renkleri bol bol kullanarak hayatınıza pozitif etkiler katabilirsiniz.

Felaket Senaryoları Yazmayın

Sürekli felekat senaryoları yazmak belki de zihnimize ve kendimize yaptığımız en büyük kötülüklerden biri. Olabilecek en kötü ihtimalleri düşünerek ne elde edebilirsiniz ki? Geçmişte sizi böyle düşündüren ancak gerçekleşmeyen ya da gerçekleşse bile üstesinden gelebildiğiniz olaylara odaklanın ve kötü ihtimal senaryolarının etkisini hayatınızdan çıkarın.

Kendinizi Suçlu İlan Etmeyin

Hepimiz hata yapıyor, eksiklikler sergiliyoruz, ancak bu her olayda kendimizi suçlamamızı gerektirmiyor. Bu hataların ya da eksikliklerin farkına varıp bu zayıf yönlerinizi güçlendirmek, olumsuzluklardan olumlu sonuçlar almanızı sağlayacak.

Olumlu Yönlerinizin Farkına Varın

Genellikle olumlu yönlerimizi görüp onlara odaklanmak negatif bir özellikmiş gibi algılanır. Oysa ki durum hiç de böyle değil. Olumsuz yönlerinizi abartmaktan vazgeçip olumlu yönlerinizle gurur duymaya başlayın, başarılarınızı dış sebeplere bağlamayın. Siz kendinize değer vermezseniz başkalarından bunu yapmalarını bekleyemezsiniz.

İyi ya da Kötü Düşüncesinden Uzak Durun

Hiçbir şey tamamen iyi ya da kötü olarak değerlendirilemez. Hayatta daima siyah ve beyaz arasında da tonlar bulunur. Hem kendinizi hem diğerlerini hem de olayları bu yaklaşımla değerlendirirseniz kabullenme kısmını büyük oranda başarmış olacak, ilişkilerinizde büyük bir avantaj kazanacaksınz.

Hayaller ve Hedefler Belirleyin

Eğer hedefiniz ya da hayaliniz yoksa hayatınıza nasıl yön verebilirsiniz ki? Hayal kurmaktan çekinmeyin, hedefler belirleyin ve bunları zihninizde görselleştirin. Beynin çalışma yöntemi inandıklarınızı gerçeğe dönüştürmek üzere programlanmıştır. Diğer bir deyişle siz mutlu mutlu hayal kurdukça aslında bir bakıma bunları hayatınıza çekmiş de olacaksınız.


Önerilen yazılar