MAKALE

120 Yıllık Tarih Elektriklendi

120 Yıllık Tarih Elektriklendi

Mercedes-Benz’in tarihi otomobili Simplex elektrikli bir motorla yeniden tasarlanarak günümüze uyarlandı.

1902’de üretilmeye başlayan ve o dönemin en lüks araçlarından olan Mercedes-Benz Simplex günümüzün elektrikli motorlarından biriyle modernleştirilerek yeniden tasarlandı. Markanın Nice’teki yeni tasarım merkezinde yaratılan bu konsept, 120 yıllık tarihle bugünün ileri teknolojilerini kusursuz bir dengeyle bir araya getiriyor.

İki kişilik otomobilin eski tasarımla arasındaki en büyük fark ise önündeki ızgara yerine dijital bir ekranın yerleştirilmiş olması. Izgara, Simplex’in 20. yüzyıl başları için çok yenilikçi olan öne yerleştirilmiş motorunu gizliyordu. Izgaranın yerine geçen ve pembe altın renkli çerçeveye sahip olan 3 boyutlu ekran ise Mercedes’in vintage logosunu sergiliyor.

Bunun haricinde yeni otomobil, eskisinin yuvarlak hatlarını ve gövdesinin dışında duran tekerleklerini koruyor.

Aracın içi ise minimal bir kokpit biçiminde tasarlanmış. Bir sütunun üzerinde bulunan direksiyonu ile kontrol düğmeleri ve paneli, gemicilikten ilham alan dokunuşlar taşıyor; yolla ilgili bilgiler ve hız ise projeksiyonlar aracılığıyla gösteriliyor. Gök mavisi rengindeki döşemesi de Nice’in bulunduğu Cote D’Azur bölgesine bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Mercedes’in tasarım ekipleri Simplex’i, markanın köklü tarihinden gelen DNA’sını bugünün ileri teknolojilerine uyarlama yeteneklerini sergilediği bir proje olarak ortaya çıkardı.

Mercedes’in tasarım ekiplerinin başında bulunan Gorden Wagener, Vision Mercedes Simplex için “Sadece Mercedes-Benz kadar güçlü bir marka geçmiş ile geleceği fiziksel olarak buluşturabilir. Vision Mercedes Simplex, Mercedes-Benz’e özgü lüksün dönüşümünü simgeliyor” yorumunu yaptı.

Vision Mercedes Simplex’in bir konsept olmaktan çıkıp üretime geçmesi mümkün olmasa da Mercedes araca far ve diğer güvenlik unsurlarını eklemeye karar verirse vintage ile moderni buluşturan bu ilginç aracı yollarda görebiliriz.

 


Önerilen yazılar