80 bin Dolarlık Çay Keyfi

Japon mimar ve tasarımcı Kengo Kuma, tasarladığı çay takımıyla bizi etkilemeyi kafasına koymuş. Georg Jensen’in mirasına saygıyla tasarladığı bu takım, gerçekten de çok kıymetli.

Nefis görünümlü Kusa isimli bu çay seti, geleneksel ve modern zamanları birleştiren bir yaklaşımı temsil ediyor. Oldukça zarif olan bu set, Japon kültürüyle özdeşleşmiş. Çay törenlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve sade bir tepside sunulan set; karıştırıcı, çay bardağı, çay kutusu, çay kaşığı ve çay tabağından oluşuyor.

Kengo Kuma, karıştırıcıyı Japonya’nın geleneksel malzemesi olan bambuyu kullanarak üretmiş. Geriye kalan tüm detayların yapımında kullanılan malzeme ise gümüş. Sezgisel bir yaklaşımla tasarım yaptığını söyleyen Kuma, yaratıcı insanlara her zaman saygı duyduğunu söylüyor. Kuma ayrıca “Herhangi bir şey tasarlarken, aslında bildiklerinizden yola çıkıyorsunuz” diyerek, tasarım sürecinde ilişkilerin de önemli olduğunu vurguluyor.

George Jensen ile işbirliği yapan beşinci tasarımcı olan Kengo Kuma, çay setinin her bir parçasını eliyle üretmiş. Kuma’nın 80 bin dolar paha biçtiği bu çay setinde çay içme zevkine ise sadece 11 şanslı kişi erişebilecek.

Kengo Kuma Tasarımı Çay Seti

Kengo Kuma Tasarımı Çay Seti

Kengo Kuma Tasarımı Çay Seti

Kengo Kuma Tasarımı Çay Seti


Önerilen yazılar