Aerodinamik Başyapıt

Lamborghini ismini açıklamadığı bir müşterisi için türünün tek örneği olan ve kusursuz bir aerodinamiye sahip SC20 Roadster’ı üretti.

Automobili Lamborghini 2020’nin son günlerinde boş durmadı ve ismi saklı tutulan çok şanslı bir müşterisini benzersiz bir otomobile kavuşturdu. Ön camı bulunmayan bu eşsiz tasarım çarpıcı gövdesiyle piste yönelik gibi görünse de sokağa çıkmaya da uygun olarak tasarlandı.

Üstü tamamen açık olan Lamborghini SC20, markanın diğer bir performans canavarı modeli olan Essanza gibi, markanın motor sporları departmanı olan Squadra Corsa tarafından özel olarak geliştirildi.

1999 Diablo, 2005 Concept S, 2012 Aventador J ve 2014 Veneno Roadster ile benzer DNA’lar taşıyan formu, tıpkı önceki modelleri gibi sert, caydırıcı ve keskin hatlara sahip. Arka bölümündeki kanat ise üç farklı seviyede ayarlanabiliyor. Kaputunun ve gövde panellerinin üzerinde ona acımasız bir yarışçı karakterini veren hava kanalları yer alıyor. Aracın neredeyse origami gibi görünen köşeli ve kıvrımlı estetiği, markanın Bianco Fu adlı beyaz tonu ve Blu Cepheus adlı mavi tonu ile donatılmış.

Aynı mavi tonunun siyaha eşlik ettiği kokpitini cesurca sergileyen SC20’nin iç kısmı da monokok gövdesi gibi karbon fiberle tasarlanmış. Bu malzemeye koltık ve döşemelerde kullanılan Alacantra ve deri eşlik ediyor.

Ama kuşkusuz, SC20’nin en çarpıcı tasarım öğesi ön camının bulunmayışı. Bu hem görsel olarak harika görünüyor hem de mühendislik açısından bakıldığında hava akımı yönetiminin ne kadar büyük bir ustalıkla yapıldığını gösteriyor.

Aracın V12 motoru 770 PS ve 720 Nm tork üretebiliyor. Vites geçişlerini 50 milisaniye gibi bir sürede ultra hızlı gerçekleştirebilen SC20’nin maksimum hızı ile ilgili bir bilgi ise paylaşılmadı.

 


Önerilen yazılar