MAKALE

Akılalmaz Estetik, Ultra Hafiflik

Akılalmaz Estetik, Ultra Hafiflik

BAC Mono’nun yeni jenerasyonu, ultra hafif gövdesinin yarış pistlerine yakışır tasarımıyla büyülüyor.

Bu denli farklı tasarım çizgilerine sahip otomobillerin genellikle bir yarış otomobili ya da bir konsept olmasına alışkınız ancak yeni BAC Mono yollara çıkmak için üretildi. Koronavirüs nedeniyle iptal olan Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında dijital olarak lansmanı yapılan otomobillerden bir diğeri olan BAC Mono, yenilikçi malzemelerle üretilmiş hafif gövdesiyle büyülüyor.

Liverpool’lu Briggs Automotive Company yani BAC, Mono’nun daha önceki versiyonlarını ilk kez 2011’de ardından 2015’te tanıtmıştı. Güncellenen yeni model ise önceki modellerin genel çizgilerini koruyor ancak eskisine göre daha alçak ve daha geniş bir gövdeye sahip. Yarı parlak gümüş ve siyah renk kombinasyonuyla gelen süper otomobilin, onu eski modellerden farklı kılan en önemli özelliklerinden biri de hafifliği. Grafen destekli karbon fiber ve 3D baskı tekniğiyle üretilmiş parçalara sahip olması ve lastiklerinin öncekilere oranla %35 daha hafif olması, aracın sadece 570 kg ağırlığa sahip olmasını sağlamış.

Böylece hafif yapısının da yaptığı etki sayesinde Bac Mono 0 km’den 100 km’ye 2,7 saniyede çıkabiliyor. Ayrıca sürücüsüne yarış otomobillerini aratmayan benzersiz bir sürüş deneyimi de sağlamış oluyor.

BAC’nin paylaştığı verilere göre aracın motoru, 400 Nm tork ve 332 beygir gücü üreten, dört silindirli 2,3 litrelik bir yapıya sahip. Bu da aracın hafifliğiyle birleştiğinde performansına gözle görülür bir ivme kazandırıyor.

Tek kişilik bu yeni jenerasyon otomobil Liverpool’daki fabrikada üretilirken onu satın alan kişinin taleplerine göre kişiselleştirilecek. Böylece zaten özel bir tasarıma sahip olan BAC Mono, sahiplerine tamamen ‘bespoke’ bir anlayışla, daha da eşsiz bir biçimde teslim edilecek.


Önerilen yazılar