MAKALE

Aldığınız Önemler Takıntıya Dönüşmesin

Aldığınız Önemler Takıntıya Dönüşmesin

Sağlık ve temizlikle ilgili endişe eğiliminizin arttığını düşünüyorsanız bu ipuçlarına kulak verin.

Daha önce deneyimlememiş olduğumuz bir dönemden geçiyoruz, bu nedenle başta temizlik ve hijyenle ilgili olmak üzere birçok alışkanlığımızı da değiştirdik. Temizlik konusunda daha iyi bilinçlenme pozitif bir etki yaratsa da, eğer sağlık veya temizlikle ilgili endişe duyma eğiliminiz varsa salgın dönemi sizde kalıcı takıntılar bırakabilir.

NPİSTANBUL Hastanesi Psikologlarından Sera Elbaşoğlu bu tür kaygıların artmasını önleyebilmek için dikkat etmemiz gereken noktaların başında, bir miktar kaygı hissetmenin normal ve gerekli olduğunu kabul etmek olduğunu söylüyor. Hatta bu, önlem almak için harekete geçmemizi de sağlıyor, ancak sürekli olarak bu konuyu düşünür veya sürekli bu konu hakkındaki haber okursak bu bize bir fayda sağlamıyor, yalnızca kaygıyı artırıyor.

Kaygılarınızı artırmamak için yeterli düzeyde bilgi alıp sadece konunun uzmanlarına kulak vermeniz gerekiyor. Yani yetkili kamu kuruluşlarının ve konunun uzmanı tıp doktorlarının önerdiği tedbirleri dinleyip bunları uygulamalı, ama içinizden daha fazlasını yapmaya dair baskı hissetseniz bile kendinizi durdurmalısınız. Sürekli COVID-19 ile ilgili şeyler okumak ya da videolar izlemek takıntıların artmasına ve kalıcı olmasına zemin hazırlayabilir.

Bu günleri daha dengeli şekilde geçirmek ve salgın bittiğinde de geçmeyen kalıcı takıntılarla karşı karşıya kalmamak için aileniz ve arkadaşlarınızla COVID-19 haberleri odaklı olmayan internet ve telefon görüşmeleri yaparak sosyal hayatınızı sürdürmeli, sınırlanan fiziksel aktivite düzeyinizi egzersiz, yoga, meditasyon gibi, zihinsel olarak da dinginleşmenize yardımcı olan aktivitelerle artırmalı, bol bol film ve dizi izleyip kitap, dergi okumalı, sanal müzeleri gezmek, kurslara katılmak gibi, internette bulabileceğiniz farklı aktiviteler yapmalısınız.

Her şeyden önemlisi de şunu unutmamalısınız; şu anki temizlik alışkanlıklarımız, sosyal hayatımız ve iş yaşantımız olağan zamanlarımızdan farklı ve bu da doğal olarak bizim kendimizi her zamankinden farklı hissetmemize neden oluyor. Ancak insanlar psikolojik ve fiziksel adaptasyon konusunda çok başarılı olduğundan hepimiz kişisel olarak birçok olumsuz durumla karşılaşıp yine de hayatımıza devam edebildik. Bu süreci hiç zorluk çekmeden ve sıkıntı duymadan atlatamayacağımızı kabul edersek hem bu yeni psikolojiye hem de olağan olmayan gündelik yaşamımıza da çok daha hızlı adapte olabiliriz.


Önerilen yazılar