MAKALE

Alışveriş Yaparak Zihninizi Tatile Çıkarın

Alışveriş Yaparak Zihninizi Tatile Çıkarın

Yeni bir şey satın almak sorunlarınızı çözmez. Ancak alışveriş yapmayı, zihninize armağan ettiğiniz ufak bir tatil gibi düşünebilirsiniz. Uzmanların “alışveriş terapisi” olarak adlandırdığı bu küçük kaçamaklar, mutluluğun anahtarı değilse de, mutluluğa giden yolda size hız kazandırabilir.

Yapılan bir araştırma insanların %62’sinin kendini mutlu etmek için, %28’inin ise bir şeyi kutlamak için, ihtiyacı olmadığı halde bir şeyler satın aldığını ortaya koymuş. Kendi çevremize baktığımızda da bu eğilimi fark etmemek mümkün değil. Zaman zaman kulağa çok kapitalist bir davranış gibi gelse de, psikoloji üzerine araştırma yapan uzmanlar bu konuda kendimize yüklenmemiz gerektiğini, hatta bunun kafa sağlığımız için gerekli bir terapi yöntemi olduğunu söylüyorlar. Yani çizgiyi aşmadığınız sürece, paranızla biraz mutluluk satın almak istemenizde hiçbir sakınca yok. Üstelik kendi deneyimlerimizle yorum yapmamız gerekirse, alışveriş terapisi gerçekten de işe yarayabiliyor. Peki nasıl?

Zihniniz İçin Ufak Bir Tatil

Alışveriş yapmak, zihniniz için ayarladığınız kısa süreli bir tatil gibi. Son zamanlarda üzerinde stres yaptığınız konulardan uzaklaşıp, başka konulara kafa yormanızı sağlıyor. Verdiğiniz bu ara, sizi takıntı sularından uzaklaştırıp, daha farklı açılar diyarına doğru yola çıkarıyor. Bilinçaltınız ise, siz yüzeyde başka şeylerle ilgilenirken, çalışmaya devam ederek, sorunlarınızı halletmeye devam ediyor.

alisveristerapisi_02

Yeni Başlangıçların Simgesi

Hiçbirimizin hayatı pürüzsüz değil. Ayrılıklar yaşanıyor, iş hayatlarında binbir türlü problem çıkıyor… Bizi zorlayan önemli olayların hemen akabinde yaptığımız alışverişler de aslında hayatımıza devam ettiğimizi ve hatta bazı durumlarda, yeni bir başlangıca hazır olduğumuzu simgeleyebiliyor. Eskiyi yeni ile değiştirmek, iyileşme sürecini başlatabiliyor.

Artan Hayat Enerjisi

Diyelim ki işinize son verildi. Gidin ve kendinize bir çift ayakkabı ya da elbise alın. Bu tarz alışverişler yeni ve daha iyi bir pozisyon için hazır ve enerji dolu olduğunuza dair pozitif bir mesaj gönderiyor. Bir beden küçük alacağınız kıyafetler ise sizi kilo vermek konusunda motive edebiliyor. Bu tarz minik detaylar, yaşadığınız olumsuzluk karşısında enerjinizi kaybetmektense, sizi daha fazlası için çaba sarf eder hale getirebiliyor.

alisveristerapisi_03

Renkli Sosyal Hayat

Alışveriş yapmak bir anlamda sizi sosyal hayatta aktif tutmaya devam ediyor. Evde oturup kalmaktansa, insanlarla dolu bir ortamda olmak sizi günlük hayatta yabancılaşmaktan kurtarıyor. Ortak beğeniler üzerinden, yeni arkadaşlar edinmenize olanak sunuyor.

alisveristerapisi_06 alisveristerapisi_05 alisveristerapisi_04


Önerilen yazılar