MAKALE

Ayakkabınız Mantardan Mı Olsun Sakızdan Mı?

Ayakkabınız Mantardan Mı Olsun Sakızdan Mı?

İki farklı ayakkabı tasarımı hem üretimlerinde kullanılan malzemeler hem de verdikleri mesajlarla çevreciliği ayağınıza getiriyor.

Sokak modasının vazgeçilmez rahatlığı spor ayakkabıların tasarımlarında sınır, hayal gücünün genişlediği yere kadar uzanıyor. İçinde bir yıllık Berlin metrosu bileti gizli bir ayakkabı tasarımı fonksiyonelliğiyle öne çıkarken bugün bahsedeceğimiz iki ayrı ayakkabı modeli ise çevreci mesajlar veriyor.

Amsterdam’ın kanallarla süslü şirin sokaklarının başı ne yazık ki yere atılan sakızlarla dertte. Hatta Hollanda genelinde yılda 1,5 milyon kilogram sakızın sokağa atıldığı söyleniyor. Kısacası doğada çözünmesi on yılları bulan sakızlar yerel yönetimlerin en büyük temizlik sorunu. Bu probleme alternatif bir çözüm sunmak ama daha da önemlisi insanların dikkatini bu soruna çekmek amacıyla Gum-tec markası ile Amsterdam belediyesinin işbirliği sonucunda atık sakızlardan şık bir spor ayakkabı modeli üretildi. Gumshoe ismi verilen bu ayakkabı modeli için sakızlar özel yöntemlerle sokaktan toplanıyor, Gum-tec’in teknolojisi sayesinde içindeki kauçuk geri dönüştürülerek ayakkabının tabanında kullanılıyor. Ayakkabının tasarımı ise Amsterdamlı Explicit markasının imzasını taşıyor. Henüz sipariş aşamasında olan Gumshoe, sakızla özdeşleşen şeker pembesi ve kırmızı siyah olmak üzere iki renk seçeneğine sahip.

Spor ayakkabı üretiminde kullanılan ikinci ilgi çekici malzeme ise mantar. Alman spor ayakkabı markası nat-2’nin ‘Funghi Line’ adını verdiği koleksiyonundaki modelleri bir tür ağaç mantarından üretiliyor. Tamamen vegan ve organik olan ayakkabıların üretim süreciyse 2 yılı bulabiliyor. Önce ağaçların dallarından elle toplanan mantarlar ardından ayakkabı üretiminde kullanılacak özel materyale dönüştürülüyor. Funghi Line’da kullanılan sürdürülebilir malzeme sadece mantar değil, bu şık modellerin üretiminde ekolojik pamuk, geri dönüştürülen petlerden üretilen mikrofiber süet ve yine geri dönüştürülmüş kauçuk ve şişe mantarı gibi farklı çevreci malzemeler de kullanılıyor.

Hem harika tasarımlarıyla göz alan hem de çevreyle ilgili farklı konular hakkında farkındalık yaratan bu spor ayakkabı modellerinin artmasını diliyoruz!

 


Önerilen yazılar