Az Uykuyla Enerjik Olmak Mümkün

Yıllardır var olan uyku düzeninizi bazı nedenlerden dolayı sürdüremiyorsanız ya da artık erken kalkmanız gerekiyorsa, buna uygun bir program belirlemelisiniz.

Hepimizin bildiği gibi aslında vücudun ihtiyaç duyduğu kadar uyumak, en sağlıklısı. Fakat bazı nedenlerden dolayı, uyku düzenini korumak elinizde olmayabilir. Örneğin yeni bir işe başladıysanız ya da bir bebeğiniz olduysa… Daha az uyumanızı gerektiren bu gibi durumlarda yine de sağlığınızı koruyabilmek için bazı önlemler alabilirsiniz.

Vardiya Sistemine Geçin

Artık bir bebeğiniz var ve muhtemelen çok sık ağlıyor. Mutlaka eşinizle günü bölüşmeye, gece ya da gündüz sizin için uygun olan ve kendinizi daha iyi hissettiğiniz zamanlarda uyumaya çalışın.

azuyku_03

Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Bağırsak, ikinci beyin gibidir. Daha az uyuduğunuz zamanlarda enerjiye ihtiyacınız olacak. O yüzden avakado, fındık, zeytinyağı gibi besinler, enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur.

Egzersizi Hayatınıza Dahil Edin

Sabah egzersizi, uykunuzu az almış olsanız bile sizi güne hazırlayan önemli bir unsur. Uyanır uyanmaz esneyin, küçük gevşeme egzersizleri yapın. Göreceksiniz enerjiniz yükselecek. Gün içinde mayıştığınızda kalkın, hareket edin.

Fazla Kafeinden Kaçının

Kahve içmek sizi ayıltır, fakat fazlası da bir anda enerjinizi düşürererek uykunuzun gelmesine sebep olabilir. O yüzden kararında kahve içmekte fayda var.

azuyku_02


Önerilen yazılar