Başrol Otomobillerin

Otomobil tutkunlarının mutlaka izleme listesine eklemesi gereken bu filmler, ikonik modelleri ekranlarınıza getirecek.

Kimisi bir soygun hikayesi, kimisi bir yarış… Kimisi distopik bir dünyada geçiyor, kimisi gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Bu filmlerin ortak özelliği birbirinden ikonik otomobil modellerini ekrana taşımaları. Otomobil tutkunlarının sinema keyfini zirveye çıkaracak en iyi filmleri listeledik…

Ford vs Ferrari / Asfaltın Kralları

2020 Akademi Ödülleri’nde En İyi Film adaylığı da bulunan Asfaltın Kralları, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Pistlerin hakimi Ferrari’yi tahtından indirmeyi planlayan Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Filmde Ford ve Ferrari’nin ikonik modellerinin yanı sıra Le Mans’ta yarışan diğer iddialı otomobilleri de izleyeceksiniz.

Drive / Sürücü

Filmde Ryan Gosling gündüzleri Hollywood’da dublörlük yapan geceleri ise keskin sürüş yetenekleri sayesinde soygunlara katılan bir sürücüyü canlandırıyor. Gosling, Drive’da 1973 model bir Chevrolet Chevelle Malibu kullanıyor. Ancak bu heyecan dolu filmin çoğu sahnesinde hem güncel hem de klasik birçok farklı otomobil modelini de görebilirsiniz.

Italian Job / İtalyan İşi

69 yapımı filmin yeniden çekimi olan bu filmin başrolünde bir Mini Cooper var. Üstelik bu Mini Cooper bir çetenin planladığı büyük bir altın soygunu için kullanılıyor. Çete, Los Angeles tarihindeki en büyük trafik sıkışıklığını yaratıp ardından Cooper’ın çevikliğini kullanarak buradan akıl almaz bir biçimde sıyrılmayı planlıyor. Bol aksiyonlu ve eğlenceli bir film.

Gone in 60 Seconds / 60 Saniye

Nicholas Cage’in başrolde olduğu film sadece 96 dakikada tam 50 otomobil çalması gereken usta bir hırsızın adrenalin yüklü hikayesini anlatıyor. Cage filmde, Eleanor takma isimli, 1967 model Shelby Mustang GT500 kullanıyor ancak elbette filmin konusu 50 farklı otomobili çalma üzerine olduğu için ekranda daha birçok modeli görme şansınız bulunuyor.

Rush / Zafer Hücum

Bu kez Formula 1 pistlerine gidiyoruz ve 70’li yıllara damgasını vuran kıran kırana bir rekabeti izliyoruz. Bu birbirine tamamen zıt karakterlere sahip iki F1 pilotunun, yani Niki Lauda ile James Hunt’ın gerçek hikayesi. Filmde yarış sporlarının tüm heyecanını ve aynı zamanda en tehlikeli taraflarını da izleyebilirsiniz, tabii dönemin en hızlı yarış otomobillerini de…

Mad Max: Fury Road

Distopik bir dünyada geçen Mad Max filmlerinin en dikkat çekici ve vazgeçilmez ögeleri, uçsuz bucaksız çöllerde dolu dizgin giden, tehditkar görünümlü araçlar. Steampunk esintileri taşıyan bu araçlar, Mad Max evreninin ‘gerekleri’ doğrultusunda modifiye edilmiş modeller. Bu da hayal gücünün sınırlarını genişleterek otomobil tutkunlarına bambaşka bir keyif yaşatıyor.


Önerilen yazılar