Bilim Kurgudan Fırlamış Gibi

İlk uçan motosiklet modeli ‘XTURISMO’ trafikten kaçmak isteyenlerin ayaklarını yerden kesecek!

Uçan otomobil konseptlerine artık sıkça denk geliyoruz, ancak Japonya kökenli AERWINS Technologies adlı firmanın, pervaneleri ile havada süzülüp ilerleyebilen XTURISMO adlı aracı için ilk uçan motosiklet diyebiliriz. Bilimkurgu araçlarını gerçeğe dönüştürmek istiyen şirket bunu, XTURISMO’yu, uzay filmleri karakterlerinin kullanabileceği bir uzay aracı gibi görünmesini sağlayarak başarmış.

Hoverbike olarak da adlandırılabilecek olan XTURISMO, yaklaşık 300 kilo ağırlığında ve 100 kilo taşıyabiliyor. İçten yanmalı motoru ve bataryaları, aracın saatte 100 km’ye varan bir hızla yaklaşık 40 dakika boyunca uçmasını sağlıyor. XTURISMO’nun iki adet büyük pervanesi ve onlara bağlı dört adet daha küçük pervanesi, aracın havalanmasını ve havada ilerleyebilmesini sağlıyor.

3D kontrol sistemleri, haritalama kontrolleri ve havadaki engelleri algılamak için eklenmiş ekstra sensörler sürüş güvenliği sağlanıyor. Sürücüler, aracın özel uygulaması sayesinde uçan motosikletin durumu ve konumu hakkında her zaman bilgi alabilecekleri sanal bir kontrol paneline sahip oluyor.

XTURISMO’nun acil durumlarda yardım ulaştırmadan eğlenceye dek birçok olanak için kullanılabilecek bir hava ulaşım aracı olması hedefleniyor. Uçan motosiklete daha birçok zorlu test uygulanacağını tahmin etmek zor değil; ancak öte yandan araç, AERWINS’in sitesinde 555 bin dolar karşılığında sipariş edilebiliyor gibi görünüyor!


Önerilen yazılar