Bin Yıllık Terapilerle Rahatlayın

Binlerce yıllık tekniklerle uygulanan Uzak Doğu masajlarıyla yeniden doğmuş gibi olacaksınız.

Dokunarak iyileştirme yöntemlerinin kökü antik çağlara dek uzanıyor. Her kültür, ama özellikle Uzak Doğu medeniyetleri, tarih boyunca doğal iyileştirme metodları arasına masajları da ekledi ve farklı masaj teknikleri ortaya çıkmış oldu.

Masajın stres azaltıcı etkisi ve sağladığı derinlemesine rahatlık, modern zamanların da vazgeçilmezi. Artık spa ve wellness merkezleri hem antik kültürlerden günümüze gelmiş kadim masaj tekniklerini hem de günümüz için özel tasarlanan terapileri misafirlerine sunuyor. Sizin de uzun zamandır bir masaja ihtiyacınız varsa, Uzak Doğu’dan gelen masaj tekniklerini ve sağladığı faydaları daha yakından tanıyarak seçim yapabilirsiniz.

Shiatsu Masajı

Shiatsu Japonca’da ‘parmak basıncı’ anlamına geliyor. Kökü geleneksel Çin tıbbına uzanan bir terapi yöntemi olan Shiatsu masajında yağ ya da losyon kullanılmadığından genellikle giysiler üzerinden uygulanıyor. Vücudun enerji noktalarına parmak, el veya dirseklerle ritmik şekilde baskı yapılarak vücudun enerji akışı iyileştiriliyor ve dengenin geri kazanımı sağlanıyor. Ayrıca kas dokusunun esnekliğini artırmaya ve ağrıların azalmasına da yardım ediyor. Migren, uykusuzluk, iştahsızlık gibi, genelde stresten kaynaklanan sorunlar yaşıyorsanız Shiatsu masajı tam size göre.

Bali Masajı

Endonezya’nın Bali bölgesinde geliştirilen Bali masajı, vücudu hem dinlendiren hem de iyileştiren masaj teknikleriyle uygulanıyor. Dokuları derinlemesine ovarak lenf sistemlerine kan akışı sağlıyor ve böylelikle vücudu atıklardan temizliyor. Diğer masajlardan farklı olarak Bali masajına ayaklardan başlanıyor çünkü tüm vücudu etkileyen sinirler ayaklarda bulunuyor. Esansiyel yağlar kullanılarak yapılan bu masaj, kan akışını düzenleyerek sizi kronik yorgunluktan kurtarmayı hedefleyen bir terapi.

Thai Masajı

Diğer masajların aksine hareketsiz bir şekilde uzanılmayan Thai masajı, pasif yoga ve esneme hareketleri ile baskı tekniği kullanılarak uygulanan masaj hareketlerinin eşsiz bir karışımı. Diğer bir deyişle işi sizin yapmadığınız bir tür yoga aslında. Masaj boyunca terapist sizi çeşitli duruşlara sokmak için hareket ettiriyor ve esnetiyor. Bu masajın gücü rahatlatıcı etkisinden çok iyileştirici etkisinde. Gerilimi, sırt ağrılarını azaltıyor, esnekliği, hareketliliği ve canlılığı artırıyor. Thai masajı düzenli uygulandığında, tıpkı yoga gibi, kasların işlevsellik kazanmasını sağlıyor.

Sıcak Taş Masajı

Adından da anlaşılacağı gibi sıcak taş masajı vücuda ısıtılmış volkanik taşların vücuda yerleştirilmesiyle uygulanıyor. Pürüzsüz yüzeyli sıcak taşlar, vücudun gergin kaslarını açıyor böylece terapistin dokunuşları bu bölgelere daha hızlı erişebiliyor. Aynı zamanda solunumu ve kalp atışlarını hızlandıran taşlar vücudunuza enerji desteği de sağlamış oluyor. Bu tekniğin ilk kez Geleneksel Çin tıbbında kullanıldığı biliniyor, ancak Amerika, Afrika gibi bölgelerde de benzer bir masajın uygulandığına dair tarihi kanıtlar yer alıyor.

Refleksoloji Masajı

Kökeni antik medeniyetlere dayanan ve Uzak Doğu tıbbının vazgeçilmez terapilerinden olan bir başka masaj türü refleksoloji, yalnızca ayaklara yapılan bir masaj. Ayatka her bir noktanın vücuttaki bir organa ya da dokuya bağlı olduğu anlayışıyla, bu noktalara baskı yapılarak uygulanan masaj, sizi stresten arındırıp dinlendiren bir uygulama. Dolaşım sistemini iyileştirme ve uykusuzluk gibi problemleri azaltma özelliği de bulunuyor. Özellikle tüm gün ayakta duranlar için ideal bir masaj.

Hint Baş Masajı

Hindistan’da binlerce yıldır uygulanan bu masaj, yüz, boyun ve omuzlardaki dokularda, kaslarda biriken gerilimi ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Derin basınçla ve ovalama tekniğiyle yapılan Hint Baş Masajı, kan ve lenf dolaşımını artırıyor, aynı zamanda zihni dinlendiren bir özelliğe de sahip. Masa başı çalışanlar için omuz bölgesine binen yükün yanında stresi de azaltan bir terapi türü olarak biliniyor.


Önerilen yazılar