Bir Başkadır Sonbaharın Enerjisi

Yaz bitti diye hüzne kapılmak yerine üretkenliğimizi arttırmak, beslenmemize dikkat ederek sağlığımızı korumak ve elbette sonbahar mevsiminin güzelliğinden keyif almak elimizde.

Sonbahar, doğanın renklerinin sarının en güzel tonlarına büründüğü, bunaltıcı sıcakların geride kaldığı ve şehir yaşamının hareketlendiği bir mevsim olsa da kimi zaman depresyonla özdeştiriliyor. Sonbahara girerken, modunuzu yüksek tutmanız, üretkenliğinizi arttırmanız ve bağışıklığınızı güçlendirmeniz, yani kısacası bu mevsimin tadını çıkartabilmeniz için önerilerimizi derledik.

Mutsuzluğa Kapılmayın

Sonbahar başlarken yorgunluk ve isteksizlik hissediyor, uyku düzeninizin değiştiğini fark ediyorsanız, öncelikle bunların doğal bir süreç olduğunu kabullenmelisiniz. Sonuçta doğa da döngüsünü yavaşlatıyor ve kendini kışa hazırlıyor. Ancak, eğer bu hisler zamanla azalmak yerine artıyorsa, bu bir sonbahar depresyonu belirtisi olabilir! DoktorTakvimi.com doktorlarından Uzman Psikolog Eylem Esen, “Özellikle günlerin kısalması ve buna bağlı olarak vücudumuzda salgılanan mutluluk hormonunun azalması, mutsuz oldukça artan isteksizlik ve halsizlik, sonbahar depresyonunun tetikleyicileri arasında sayılabilir,” diyor ve bazı durumlarda mutlaka uzman bir terapistten destek alınması gerektiğini belirtiyor. Ancak çoğunlukla bu mutsuzluk ve isteksizlik hissi geçici bir süreyi kapsıyor. Yeni bir hobi edinmek, doğada yürüyüş yapmak gibi hem zihnizi hem bedeninizi aktif tutacak uğraşlarla bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Enerji Veren Gıdalar Tüketin

Enerji veren derken, çoğumuzun kendini mutsuz hissettiğinde başvurduğu çikolatalar, ve tatlılardan bahsetmiyoruz. Bu tür şekerli gıdalar, kan şekerinde yaptığı ani değişimler nedeniyle birçok organımızı olumsuz etkiliyor.

Ancak örneğin Omega-3 yağ asitleri sayesinde, beynimizin sağlıkla çalışmasına en büyük desteği veren balık, tam da mevsimi olduğundan mutlaka beslenme listenizde olmalı. Ancak kızartma yerine buğulama gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmenizi öneririz. Kabak çekirdeği, kaju ve badem gibi kuru yemişler de içerdikleri farklı vitaminlerle vücudunuzun sonbahardaki en büyük destekçisi olacak. Meyvelerden muz ise içerdiği B vitamin,, mineraller, lifler ve daha birçok yararlı maddeyle sinir sistemini güçlendiriyor ve böylece sizi ani ruh hali değişimlerinden koruyabiliyor.

Üretkenliğinizi Arttırın

Aslında üretkenliğinizi arttırmak için sonbahar başlangıcından daha iyi bir fırsat olamaz. Yazın rehaveti ve tatil havası geride kalmışken bu süreci iyi değerlendirmek gerek. Ayrıca yapılacaklar listenizi temizlemenin yaşam enerjinizi ve mutluluğunuzu arttıracağına emin olabilirsiniz. Bu konuda en büyük destekçilerimiz ise elbette dijital uygulamalar. Todoist yapmanız gereken tüm işleri aynı yerde görebilmenizi sağlayan ve minimal tasarımıyla dikkat dağıtıcı unsurlar bulundurmayan bir uygulama. Çalışırken ne dinleyeceğinizi bilemiyorsanız, Noisli size yağmur ve dalga gibi doğa seslerinden, bir kafenin arka plan gürültüsüne kadar bol seçenek sunacak. Eğer bir işi tamamlarken odaklanma sorunu yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. FocusList ve Forest uygulamaları belli bir süre içinde tek bir işe odaklanmanızı sağlıyor. Bu basit yöntemin üretkenliğinizi ne kadar arttırdığını hayal bile edemezsiniz!


Önerilen yazılar