Böyle Araca Böyle Garaj

Tanıtıldığı günden bu yana gündemden düşmeyen Tesla Cybertruck bu kez de kendine özel tasarlanan garajıyla konuşuluyor.

Kasım ayı sonunda dünya ile tanıştırılan Tesla Cybertruck, sahneye çıktığı ilk günden beri kendinden söz ettirmeyi başaran bir araç. Elbette bu kadar popüler olması sebebiyle beğenenleri olduğu kadar eleştirenleri de var. Özellikle de lansmanı sırasında kırılmaz denen camlarının kırılması Elon Musk’ın şirketinin hisselerine değer kaybettirdi ve Tesla’yı büyük zarar uğrattı.

Buna rağmen daha ilk haftadan on binlerce sipariş alan elektrikli pickup, çelik gövdesinin köşeli hatlarıyla da çok konuşuldu. Günümüzde gözümüzün alıştığı estetik kalıplardan uzak olmasıyla şaşırtan Tesla Cybertruck, 2021 yılının sonlarında yollara çıkmayı beklerken tasarımcılar da boş durmuyor.

Bu denli sıra dışı görünen bir aracın sıradan bir garaja giremeyeceğini düşünen Lars Büro adlı, New Yorklu tasarım şirketi bu soruna kendi tasarladığı bir garajla çözüm üretti. Aracın isminden yola çıkarak Cybunker diye adlandırdıkları bu özel garajın tasarım çizgileri tıpkı Tesla Cybertruck’ınkileri andırıyor.

Lars Büro’nun garajının aerodinamik gövdesi Cybertruck’ınki gibi çelikten üretilmiş ve en sert çevre koşullarına karşı dayanıklı. Örneğin çok tehlikeli ve sert koşullar için garaj istenirse bir hava hücresi işlevi görebiliyor ve dışarısı ile içerisi arasında güvenli bir geçiş sağlayabiliyor.

Üstelik altyapısı sayesinde en ıssız yerlerde kendi kendine yetebilen özelliklere sahip.

Alanı 56 metrekare olsa da modüler yapısı sayesinde dileyenler için 220 metrekareye kadar büyüyebiliyor, ancak en küçük halinde bile iki Tesla’nın sığabileceği bir genişliğe sahip.

Cybunker sahibinin kişisel isteklerine göre sınırsızca özelleştirilme olanağı da sunuyor. Bir ev, bir sığınak, bir depo ve dahası gibi farklı amaçlara göre tasarlanabiliyor.

Hem Cybertruck hem de Cybunker sanki hayata geçmeyecek, hayal ürünü konseptler gibi dursalar da her ikisi de önümüzdeki dönemlerde gerçek dünyada karşılaşabileceğimiz tasarımlar olacak.

 


Önerilen yazılar