MAKALE

Burun Estetiğine Teknolojik Yaklaşım

Burun Estetiğine Teknolojik Yaklaşım

En yaygın estetik ameliyatlardan biri olan burun estetiğindeki en yeni teknolojik gelişmeleri merak ediyor musunuz? Alpaslan Topçu anlatıyor…

Halk dilinde burun estetiği denilen ameliyatın tıp dilindeki ismi Rhinoplasti. Bu sözcük, Yunanca’da burun demek olan Rhinis ve yapılandırmak ya da oluşturmak anlamına gelen Plassein sözcüklerinden geliyor.

Burun, yüz hatlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri. Yüzün mizacı ve görünümünde çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle rhinoplasti ameliyatı hem ülkemizde hem de tüm dünyada en popüler estetik ameliyatlardan biri.

Bu ameliyat için uygun olan hastalar ya burun şeklinden şikayetçi olanlar (burun kemerinde fazlalık, burun ucunda düşüklük, burun ucunda fazlalık, burunda eğrilik gibi) ya da kaza sonrası burun şeklinde bozulma olan kişiler. Rhinoplasti yaşı için uygun yaş ise, kemik gelişiminin tamamlandığı yaş olan 18 ve sonrası.

Yeni Nesil Rhinoplasti

Yaklaşık 100 yıldır uygulanmakta olan Rhinoplasti ameliyatında günümüzdeki teknolojik ilerlemeye paralel olarak yeni yöntemler kullanılmaya başlandı. Benim tercih ettiğim yöntem, kemikleri çekiç ve keskilerle kırmak yerine, daha kontrollü olan ultrasonik keskilerin kullanıldığı Piezo sistemi. Bu sistem sayesinde ameliyat sırasında burun kemikleri daha kontrollü ve daha az travmatik kırılıyor. Böylece en çok korkulan şey olan, ameliyat sonrası morarma ve şişlik en az düzeye indirilebiliyor. Aynı zamanda bu sistemin sadece kemik dokusunda çalışması, damar ve diğer dokulara geldiğinde durması sayesinde daha az komplikasyon oluşuyor. Cerrah bu sistemde tecrübelendikçe ameliyat süresi de kısalıyor.

Piezo sisteminin saydığımız bu avantajları sayesinde, ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası nekahat süreleri kısalıyor ve istenen burun şekline daha çabuk ulaşıyorlar.

Yazar: Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar