Cadillac Geleceğe Yol Alıyor

Elektrikli otomobiller kervanına Amerikan lüksünün simgesi Cadillac da dahil oldu.

General Motors’un lüks markası Cadillac ilk elektrikli aracını 4 ay gecikmeli de olsa tanıttı. Dijital olarak gerçekleştirilen lansmanda markanın lüks çizgilerinden izler taşıyan fütüristik bir tasarımla tanıştık.

Cadillac Lyriq adlı otomobilin şu an için bir show-car olmasına, yani, 2022’nin sonlarında üretime geçecek gerçek tasarımın henüz yüzde 80’inin tamamlanmasına rağmen, aracın fütüristik çizgilerinin çok büyük ölçüde korunacağını tahmin etmek zor değil. Aracın dışında en çok göze çarpan, arkadan ışıklandırmalı rozetiyle, Cadillac’ın birkaç jenerasyon boyunca kullandığı tasarımın cesur bir versiyonu diyebileceğimiz geniş ızgarası. Her iki yandaki dikey LED farlar ise bu ızgaranın görünümünü daha da modernleştiriyor. Aracın eğimli tavanı ve bu tavanın ucunda yer alan hava yönlendirici kanadı ise markanın aerodinamiye verdiği önemi vurguluyor.

Lyriq’in iç kısmına yöneldiğimizde de fütüristik tasarım varlığını sürdürüyor. Burada en dikkat çekici öge, 33 inç’lik diyagonal dokunmatik ekran. Cadillac bu ekranın piyasadaki en yüksek çözünürlüklü araç içi ekran olduğunun altını da çizdi. Bu ekrandan aracın durumunu görmek, farklı kamera açılarından dışarıyı izlemek ve bilgilendirme ile eğlence sistemine ulaşmak mümkün. Zarif bir kokpit gibi tasarlanmış iç bölümde ayrıca dışarıdan gelen sesi engelleyen bir teknoloji ile 19 hoparlörlü müthiş bir ses sistemi de yer alıyor.

Henüz aracın performansıyla ilgili bütün detaylar açıklanmamış olsa da Lyriq’te 100kWh kapasiteli bir pil paketinin bulunacağını ve bu ünite ile aracın yaklaşık 500 kilometrelik bir menzile sahip olacağı verilen bilgiler arasında. Eğer marka bu menzil hedefine ulaşırsa bu Lyriq’i piyasadaki en uzun menzile sahip elektrikli SUV kılacak. Ayrıca hızlı şarj özelliğinin olacağı da bir diğer teknik bilgi.

Cadillac, Lyriq ile başlayacağı bu yolculukta üreteceği farklı elektrikli otomobillerle Amerikan lüks otomobil dünyasını şekillendirmeyi amaçlıyor.

 


Önerilen yazılar