Cebinizi Düşünen Uygulamalar

Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz finans asistanları sayesinde gelir ve giderlerinizi her an izleyebilirsiniz.

Kişisel bütçe planlaması yapmak ayrı bir beceri gerektiriyor. Bazen banka hesabınızdaki paranın nereye gittiği konusunda zihninizde soru işaretleri oluşuyorsa sizin de bir kişisel finans uygulamasından yardım almanız gerekiyor olabilir. Elimizden düşmeyen akıllı telefonlar bu konuda da bizim yanımızda. Birçok farklı kişisel finans uygulaması ile siz de nerelere daha fazla para harcadığınızı net bir şekilde görebilir, böylece bütçenizi daha akıllı bir biçimde yönetmeye başlayabilirsiniz.

Defter

Hem bireyler hem de küçük ve orta boy işletmelerin ihtiyacı olabilecek birçok özellik Defter uygulamasında mevcut. Şık ve kolay kullanılan bir arayüze sahip uygulama, adeta bir muhasebe ofisi gibi çalışıyor ve hesaplarınızı açıp gelir ve giderlerinizi hemen takip etmenizi sağlıyor. Birçok farklı cihazdan erişilebilmesiyle hayatınıza esneklik katacak uygulama, size bildirimler göndererek son ödeme tarihlerini de hatırlatıyor.

GiderimVar

Yine Türk geliştiricilerin imzasını taşıyan bir başka uygulama da GiderimVar. GiderimVar taksitli, taksitsiz, alacak ve borç gibi farklı kalemleri, kategori, fotoğraf, not ve konum seçerek kolayca ekleyip düzenlemenizi sağlıyor. Herhangi bir nakit hesabınızı ya da kredi kartınızı güvenli bir biçimde tanımlayabileceğiniz uygulama, belirleyeceğiniz harcama limitlerini aştığınızda akıllı bildirimler göndererek sizi uyarıyor. Hem mobil hem de web’de kullanılan uygulama sayesinde hesaplarınızdaki gelir ve giderleri Excel ve PDF formatında detaylı raporlar şeklinde izleyebilirsiniz.

Spendee

Banka hesabınızla entegre olarak çalışan Spendee ile kendinize bütçe hedefleri belirleyebilir, arkadaş ve ailenizle ortak cüzdanlar oluşturabilir, tatil, evlilik gibi büyük harcamalarınız için uygulamanın özelliklerini kullanarak hemen para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Gelir ve giderlerinizi anlaşılır bir şekilde gösteren grafikleriyle hesabınızdaki giriş ve çıkışları kolaylıkla izleyebilirsiniz.

HomeBudget

En popüler kişisel finans uygulamalarından biri olan HomeBudget’ın Türkçe dil desteği maalesef bulunmuyor. Mobilden de bilgisayardan da giriş yapabileceğiniz uygulamada giderlerinizi, birikimlerinizi ve faturalarınızı tek bir yerden kolayca takip edebiliyorsunuz. Ücretli versiyonunun yanı sıra daha az özelliğe sahip ücretsiz versiyonu da bulunan HomeBudget, aile senkronizasyonu işlevi ile evinizin bütçesini de hep beraber kontrol edebilmenize olanak veriyor.

YNAB

YNAB yani You Need A Budget adlı bu uygulama, kullanıcılarının ilk iki ayda ortalama 600 USD biriktirdiğini söyleyecek kadar iddialı. 30 günlük ücretsiz deneme süresi olan YNAB, banka hesaplarınızla senkronize oluyor, günlük ve aylık harcamalarınızı her an izleyebilmenizi sağlıyor. Bunların yanı sıra belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız için detaylı görsel raporlar sunuyor ve para biriktirmeye başlamanız için çeşitli araç ve ipuçları ve sağlıyor. YNAB’in diğer finans uygulamalarından farkı kullanıcılarına dört temel kural sunması ve bu kurallar sayesinde onlara bütçelerini kontrol altında tutarken gelecekteki harcamaları için birikim yapmayı da öğretmesi.


Önerilen yazılar