MAKALE

Cildin Dostu, Selülitin Düşmanı Kuru Fırçalama...

Cildin Dostu, Selülitin Düşmanı Kuru Fırçalama

Selülitin en büyük düşmanı kuru fırçalama tekniğinin diğer faydalarını ve onu nasıl uygulayacağınızı biliyor musunuz?

Uzun bir geçmişe sahip kuru fırçalama ritüeli son günlerde iyice popülerlik kazandı. Peki kuru fırçalama ne işe yarıyor? Geleneklerden ilham alan bu kişisel bakım yönteminin en büyük faydası kan dolaşımını artırdığı için düzenli uygulandığında selülite iyi gelmesi. Kuru fırçalama yaparken uyguladığınız masaj benzeri hareketler cildin altındaki yağ tabakasını yumuşatıyor ve böylece yağ moleküllerini dağıtarak selülit görünümünü azaltıyor.

Kuru fırçalama ayrıca etkili bir peeling yöntemi olduğu için gözenekleri temizleyip ölü cilt hücreleri gideriyor ve cildin nefes almasını sağlıyor.

Bu bakım ritüelinin belki gözle görülmese de en önemli faydalarından biri de lenf sistemini uyarması. Cildinizi düzenli olarak kuru fırçalarsanız hücrelerdeki atıkları toplayan lenfleriniz uyarılacak ve böylece biriken toksinlerden daha hızlı kurtulabileceksiniz.

Peki kuru fırçalama tekniğini nasıl uygulayacaksınız?

Öncelikle uygun fırçayı bulmakla başlayın. Fırçanın sertliği tamamen kişiden kişiye göre değişiyor ancak yeni başlıyorsanız nispeten daha yumuşak kıllara sahip bir fırça seçmeniz öneriliyor. Fırçanın uzun saplı ya da sapsız olması da tamamen sizin kendi tercihinize kalmış, fakat uzun saplı bir fırçayı sırt bölgenizde daha kolay kullanabileceğinizi unutmayın.

Gelelim yukarıda bahsettiğimiz faydaları deneyimlemek için her gün uygulamanız gereken kuru fırçalama ritüeline… Kuru fırçalamayı duştan önce yapmanız öneriliyor, çünkü böylece kuru fırçalamadan sonra ortaya çıkacak ölü hücrelerden duşla birlikte tamamen kurtulabilirsiniz. Fırça darbeleriniz cildinize orta derecede baskı uygulamalı. Böylece fırçalama yaparken cildinizi tahriş etmekten kaçınabilirsiniz. Lenf sıvılarını harakete geçirmek için en iyisi darbelerin ritmik ve uzun olması, ancak diz, dirsek gibi daha küçük bögeleri daha kısa ve hızlı darbelerle de fırçalayabilirsiniz. Fırçaladığınız her bölgeden birkaç defa geçmeyi de unutmayın.

Fırçalamaya ayaklardan başlayıp yukarı doğru dairesel hareketlerle devam edin. Ayaklar, alt bacak, diz, üst bacak ve kalçaları fırçaladıktan sonra sırtınız ile göbeğinizi de dairesel hareketlerle fırçalayın. Ardından ellerinizden başlayacak şekilde kollarınıza geçin. Deri bu bölgede çok daha ince olduğu için dekoltenizi ve boynunuzu fırçalarken ekstra nazik davranın. Duş aldıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi ise sakın unutmayın.


Önerilen yazılar